سازه‌های باستانی اطراف رود نیل، قدیمی‌ترین سیستم هیدرولیک در نوع خود هستند + جزئیات کامل

0 65

سازه‌های باستانی اطراف رود نیل، قدیمی‌ترین سیستم هیدرولیک در نوع خود هستند + جزئیات کامل

باوجود آب‌شکن‌های احداث‌شده، این آبادی در نوبیا برای همیشه دوام نیاورد. به‌گفته‌ی محققان حدود هزار سال قبل از میلاد، آب‌وهوای خشک منطقه شرایط بسیار نامساعدی به‌وجود آورد. درحدود ۲۰۰ سال قبل از میلاد احتمالا طغیان رودخانه در برخی از مناطق برای همیشه متوقف شد، آب‌شکن‌ها ازبین رفتند و بقیه غرق شدند.

به‌عنوان مثال می‌توان به نمونه‌هایی اشاره کرد که محققان در نزدیکی معبد باستانی سولب در ساحل غربی رود نیل کشف کردند. این سازه‌ها که طول آن‌ها به ۷۰۰ متر می‌رسد، از تخته‌سنگ‌هایی به وزن ۱۰۰ کیلوگرم در هر قطعه ساخته شده‌اند.

دیواره‌ها، برخلاف آ‌ب‌شکن‌های رودخانه‌ای که در زمین‌های خشک پیدا می‌شوند به‌طور مستقیم یا قلاب‌شده به کانال‌های فعال رودخانه وصل می‌شوند و کانال عمیق و آرامی را ایجاد می‌کنند که درست مانند یک بارانداز یا اسکله مدرن، دسترسی به قایق‌ را راحت‌تر می‌کردند.

برای تاریخ‌گذاری صحیح این سازه‌ها به تحقیقات بیشتری نیاز است؛ اما باتوجه به آ‌ب‌شکن‌های سه‌هزار ساله‌ای که در اطراف کشف شده‌اند، این احتمال وجود دارد که این سازه‌ها نیز به همان اندازه قدیمی باشند.

به‌گفته‌ی دالتون، چیزی که باعث شگفتی او شده این است که این آب‌شکن‌های عظیم با تسهیل حرکت منابع، ارتش، مردم و ایده‌ها از فواصل دور بین بالادست و پایین‌دست رود نیل، به ارتباط مردم مصر باستان و نوبیا کمک کردند. او نادیده‌گرفتن اهمیت این موضوع تا به امروز را شگفت‌آور می‌داند.

این مطالعه در ژورنال زمین‌باستان‌شناسی منتشر شده است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.