سازمان جهانی بهداشت به‌زودی نوشابه رژیمی و بستنی را «احتمالا سرطان‌زا» اعلام می‌کند + جدید

0 57

سازمان جهانی بهداشت به‌زودی نوشابه رژیمی و بستنی را «احتمالا سرطان‌زا» اعلام می‌کند + جدید

گزارش مورد انتظار آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان احتمالا بحث‌برانگیز خواهد شد. این آژانس پیش‌تر به‌دلیل هشدار درباره‌ی رفتارها یا موادی که اجتناب از آن‌ها دشوار است، مورد انتقاد قرار گرفته. این آژانس کار شبانه و مصرف گوشت قرمز را در گروه رفتارها و مواد سرطان‌زا قرار داده و همچنین گفته بود که استفاده از گوشی‌های موبایل احتمالا باعث بروز سرطان در انسان می‌شود.

بررسی ایمنی آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان برای ارزیابی این‌که آیا بر اساس تمامی شواهد منتشرشده، آسپارتام خطری بالقوه محسوب می‌شود یا نه، انجام شده است. این سازمان مشخص نکرده که چه مقدار از آسپارتام را می‌توان با خیال راحت مصرف کرد.

تعیین مقدار مصرف موادی نظیر آسپارتام از سوی کمیته‌ی Jecfa که توسط سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد تشکیل شده است انجام می‌شود. این کمیته نیز در سال جاری میلادی شروع‌به بررسی استفاده از آسپارتام کرده است.

کمیته‌ی Jecfa همزمان با آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان نتیجه‌ی یافته‌هایش را در روز ۱۴ جولای ۲۰۲۳ (۲۳ تیر ۱۴۰۲) منتشر می‌کند.

آسپارتام از دهه‌ی ۱۹۸۰ میلادی به‌صورت گسترده به‌عنوان شیرین‌کننده‌ای محبوب مورد استفاده قرار گرفته است و امروزه در محصولاتی نظیر نوشیدنی‌های رژیمی گازدار، آدامس، غلات صبحانه و حتی قطره‌ی ضدسرفه وجود دارد.

نهادهای رگولاتوری در سراسر دنیا با بررسی شواهد موجود، استفاده از آسپارتام را مجاز کرده‌اند. شرکت‌های بزرگ تولیدکننده‌ی مواد غذایی و نوشیدنی دهه‌ها است که از حضور آسپارتام در محصولات‌شان دفاع می‌کنند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.