زهرآلودترین موجودات دریایی؛ از اختاپوس حلقه آبی تا سنگ‌ماهی + جدید

0 29

زهرآلودترین موجودات دریایی؛ از اختاپوس حلقه آبی تا سنگ‌ماهی + جدید

سندرم ایروکانجی که نام آن برگرفته از نام عروس دریایی جعبه‌ای ایروکانجی است، ناشی از نیش بیش از ۲۰ گونه عروس دریایی جعبه‌ای است.

از بین حدود ۵۰ گونه شناخته‌شده عروس دریایی جعبه‌ای، ایروکانجی یکی از شناخته‌ترین‌ها است و حتی سندرمی دارد که به نام آن نامگذاری شده است: سندرم ایروکانجی. نام ایروکانجی از بومیان جزیره استرالیا در منطقه کنز استرالیا می‌آید که این گونه به‌طور مکرر در آن دیده می‌شود.

عروس دریایی جعبه‌ای ایروکانجی بسیار کوچک است و قطر آن به حدود دو سانتی‌متر می‌رسد و فقط چهار بازوچه دارد، اما بازوچه‌ها زهرآگین هستند. چتر آن‌ها نیز حاوی سلول‌های دارای زهر است.

نیش عروس دریایی جعبه‌ای ایروکانجی درد چندانی ندارد، اما علائم جدی‌تری می‌تواند ۲۰ تا ۴۰ دقیقه پس از نیش زدن بروز کند. این علائم شامل درد شدید، گرفتگی عضلات، ضربان سریع قلب و افزایش فشار خون، تجمع مایع در ریه‌ها و عوارض قلبی مرگبار می‌شود.

هر سال در استرالیا ۵۰ تا ۱۰۰ نفر براثر سندرم ایروکانجی در بیمارستان بستری می‌شوند. بیست و پنج گونه چتر دریایی جعبه‌ای می‌توانند موجب سندرم ایروکانجی شوند، اما گونه عروس دریایی جعبه‌ای ایروکانجی غالبا با این سندرم در ارتباط است.

ناوچه پرتغالی (Physalia physalis)Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.