ریاضیدانان راهی تضمین‌شده برای برنده‌شدن در لاتاری کشف کردند + جدید

0 16

ریاضیدانان راهی تضمین‌شده برای برنده‌شدن در لاتاری کشف کردند + جدید

برخی از افراد واقعاً در لاتاری شانس زیادی دارند و بقیه بدون توجه به این موضوع که چقدر بلیت می‌خرند یا چه سیستم‌هایی را امتحان می‌کنند، واقعا شانسی برای برنده شدن در قرعه‌کشی ندارند. با‌این‌حال، اگر به لاتاری ملی بریتانیا (بازی لوتو) دسترسی دارید، راهی برای تضمین برنده شدن وجود دارد.

اوایل سال جاری، دو ریاضیدان به نام‌های دیوید کوشینگ و دیوید استوارت از دانشگاه منچستر، اعلام کردند تنها کاری که باید برای تضمین برد در بازی لوتو انجام دهید، این است که ۲۷ بلیت خاص را خریداری کنید. این درحالی است که ۴۵٬۰۵۷٬۴۷۴ ترکیب اعداد امکان‌پذیر است.

به‌نوشته‌ی وب‌سایت دانشگاه منچستر، استوارت و کوشینگ با تمرکز روی بازی لوتو که شش عدد تصادفی را از ۱ تا ۵۹ انتخاب می‌کند، متوجه شدند ۲۷ بلیط کم‌ترین تعداد ممکن بلیط‌های موردنیاز برای تضمین برنده شدن است، اگرچه تضمینی برای سود کردن وجود ندارد. آن‌ها راه‌حل خود را با استفاده از سیستم ریاضی معروف به هندسه متناهی توصیف می‌کنند که حول ساختار مثلث‌مانندی به نام صفحه فانو متمرکز است. هر نقطه از این ساختار با جفت اعداد نشان داده شده و با خطوط به هم متصل می‌شود. هر خط مجموعه‌ای از شش عدد را تولید می‌کند که معادل یک بلیط است.

برای پوشش‌دادن کل ۵۹ عدد و تولید ۲۷ مجموعه بلیط، به سه صفحه فانو و دو مثلث نیاز است. با انتخاب بلیط به این روش، مهم نیست کدام‌یک از ۴۵٬۰۵۷٬۴۷۴ حالت قرعه‌کشی ممکن رخ دهد، حداقل یکی از بلیط‌ها حداقل دو عدد مشترک خواهد داشت. از هر شش عدد قرعه‌کشی، دو عدد باید روی یکی از پنج ساختار هندسی ظاهر شود که تضمین می‌کند آن‌ها حداقل در یک بلیط وجود داشته باشند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.