روش پرواز مرغ مگس می‌تواند الهام‌بخش ساخت پهپادهای پیشرفته باشد + جدید

0 13

روش پرواز مرغ مگس می‌تواند الهام‌بخش ساخت پهپادهای پیشرفته باشد + جدید

از آنجا که بال‌های مرغ مگس بسیار سخت و انعطاف‌ناپذیر است، محققان از خود پرسیدند که چگونه این پرنده در زمان عبور از فضاهای تنگ و شکاف‌های پیچیده‌ی گیاهان جنگلی به هیچ مانعی برخورد نمی‌کند.

سپس، مارک بجر زیست‌شناس و همکارانش برای پاسخ به این پرسش چهار مرغ مگس آنای نر وحشی را صید کردند و به آن‌ها آموزش دادند که درون یک محوطه‌ی پروازی محصور از میان دو ناودان پرواز کنند تا به خوراکی تشویقی برسند و شهد بخورند. زمانی که پرندگان به این چیدمان عادت کردند، محققان موانعی با سوراخ‌هایی به قطر بین ۶ تا ۱۲ سانتی‌متر، تقریباً معادل طول نصف بال یا یک بال کامل پرنده تعریف کردند.

بجر می‌گوید از زاویه دید انسان، مرغ‌های مگسی که از ناودانی به ناودان دیگر پرواز می‌کردند به شکلی تار در صفحه‌نمایش رایانه‌ای نظارت بر محفظه ظاهر می‌شدند. اما دوربین‌های پرسرعتی که در کنار و زیر سوراخ‌ها قرار گرفته بود، نشان می‌داد که پرندگان ابتدا از پهلو پرواز می‌کنند و برای عبور از شکاف‌های باریک به طرفین می‌چرخند. سپس پرنده‌ها درون سوراخ‌ها به نرمی شناور می‌شدند.

بجر می‌افزاید که مشخص نیست آیا مرغ‌های مگس‌ این تکنیک‌های ناوبری را در آزمایشگاه یاد گرفته‌اند یا مجموعه‌ای از استراتژی‌های ذاتی را از طبیعت با خود به آزمایشگاه آورده‌اند. اما هر چهار پرنده با پرواز به پهلو شروع کردند و سپس با تکنیک شلیک گلوله به راهشان ادامه دادند؛ این رفتار می‌تواند اثبات کند که در طبیعت هم از همین روش‌ها استفاده می‌کنند.

همچنین، مشخص نیست که چرا مرغ مگس از ترکیب این دو روش استفاده می‌کند. بجر می‌گوید این امکان وجود دارد که پرواز به پهلو انعطاف‌پذیری لازم را برای معکوس‌کردن مسیر در اطراف موانعی که ممکن است شکارچیانی مانند گربه‌ها را پنهان کرده باشد، ارائه بدهد. حتی امکان برخورد بال‌ها به موانع و شکستن پرها نیز وجود دارد؛ مرغ‌های مگس‌ برای جلوگیری از تمامی عواقب به این تکنیک بالستیک روی می‌آورند.

به‌گفته‌ی محققان، پرواز به پهلو برای عبور از شکاف‌ها و موانع در دنیای پرندگان بسیار «قابل توجه» است و روش پرواز مرغ مگس را منحصربه‌فرد می‌کند. این یافته‌ها می‌تواند در آینده به مهندسان کمک کند تا وسایل نقلیه‌ی هوایی پیشرفته بسازند و برنامه‌ریزی و مسیریابی ربات‌های مخصوص حرکت در فضاهای تنگ و پیچیده را توسعه بدهند.

مرغ مگس یکی‌ از بهترین پروازگرهای طبیعت به‌حساب می‌آید و در یاد‌آوردی محیط فضایی فوق‌العاده عمل می‌کند؛ اما محققان می‌گویند پیشرفت فناوری پهپادها هنوز به سطح توانایی پروازی مشابه مرغ مگس نرسیده است. برهم‌زدن بسیار سریع بال‌های مرغ مگس‌ (مثلاً برای مرغ مگس‌ آنا حدود ۴۰ ضربه در ثانیه است) قدرت کنترل دقیق پرواز را به پرندگان ارائه می‌دهد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.