رمزگشایی از بزرگ‌ترین راز هواوی میت ۶۰ پرو؛ چرا کرین 9000S پردازنده‌ای مهم است؟ + جزئیات کامل

0 25

رمزگشایی از بزرگ‌ترین راز هواوی میت ۶۰ پرو؛ چرا کرین 9000S پردازنده‌ای مهم است؟ + جزئیات کامل

شرکت SMIC در سال ۲۰۲۰ به‌طور خلاصه به فناوری پردازشی N+2 اشاره کرد. رونمایی N+2 در آن زمان حکم جهشی انقلابی برای SMIC داشت؛ چون این لیتوگرافی بهبودهای چشمگیری درمقایسه‌با N+1 تجربه کرد.

کارشناسان حوزه‌ی فناوری در آن دوران N+1 را جایگزینی ارزان‌قیمت برای لیتوگرافی هفت‌نانومتری TSMC می‌دانستند. TSMC بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی قراردادی تراشه در دنیا است و مشتریان بزرگی مثل اپل دارد. حدوداً یک سال پیش، رسانه‌ی دولتی گلوبال تایمز در گزارشی اختصاصی نوشت که تحلیلگران چینی، N+2 را لیتوگرافی کلاس پنج‌نانومتری می‌دانند.

SMIC هرگز به‌صورت عمومی ساخت پردازنده‌ی هفت‌نانومتری و پنج‌نانومتری را تأیید نکرده است؛ بااین‌حال، بررسی کارشناسان نشان می‌دهد شرکت SMIC پردازنده‌ی ای‌سیک MinerVa را برای پایه‌ی لیتوگرافی هفت‌نانومتری (N+1) تولید کرده.

درهمین‌حین، اسکنر Twinscan NXT:2000i شرکت SMIC که در بین دستگاه‌های DUV قرار می‌گیرد، توانایی تولید پردازنده با لیتوگرافی هفت‌نانومتری و پنج‌نانومتری را دارد. بدین‌ترتیب، بعید نیست که SMIC به لیتوگرافی پنج‌نانومتری دست پیدا کرده باشد.

بااین‌همه‌، مسئله‌ای مهم را نباید فراموش کرد: SMIC برای قراردادن ترانزیستورهای بسیار کوچک روی سطح تراشه و استفاده از لیتوگرافی پنج‌نانومتری، باید به‌شدت از تکنیک گران‌قیمت الگوسازی چندگانه استفاده کند. این فناوری تأثیر چشم‌گیری روی بازده و هزینه‌ی تولید می‌گذارد و ممکن است شرکت‌ها را به افزایش قیمت CPU و افزایش قیمت گرافیک مجبور کند.

بدین‌ترتیب احتمالاً بهره‌وری اقتصادی لیتوگرافی پنج‌نانومتری SMIC بسیار کمتر از شرکت‌هایی مثل اینتل و سامسونگ و TSMC است. احتمالاً همین موضوع روی قیمت موبایل میت ۶۰ پرو اثر گذاشته است.

یکی از ادعاهای جالب درباره‌ی کرین 9000S این است که گفته می‌شود پردازنده‌ی یادشده از فناوری پشته‌سازی استفاده می‌کند. گلوبال تایمز اولین رسانه‌ای بود که چنین ادعایی را بدون ارائه‌ی هیچ‌گونه توضیحات فنی و نحوه‌ی استفاده از پشته‌سازی مطرح کرد.

شاید پردازنده‌ی کرین 9000S مدار مجتمع مودم را در بالای مدار مجتمع سی‌پی‌یو و جی‌پی‌یو قرار داده است تا فضای کافی برای مادربرد وجود داشته باشد. جزئیات دقیق را نمی‌دانیم؛ اما فناوری پیشرفته‌ی پکیجینگ تراشه، دستاوردی بزرگ برای SMIC و هواوی محسوب می‌شود.

های‌سیلیکون که در سال‌های اخیر به فراموشی سپرده شده بود، موفق‌ترین شرکت طراح تراشه در چین است. این شرکت تا قبل از تحریم‌های آمریکا، پابه‌پای بزرگان پیش می‌رفت و در مواردی حتی فناوری‌های پیشرفته و مدرن TSMC را استفاده می‌کرد.

بعد از قطع دسترسی هواوی به تأمین‌کنندگان آمریکایی در سال ۲۰۲۰، های‌سیلیکون امکان همکاری با TSMC را از دست داد. هواوی پس از فلج‌شدن های‌سیلیکون تصمیم گرفت به پیشرفت SMIC کمک کند. کرین 9000S اولین ثمره‌ی این همکاری است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.