ربات‌های پادار با هدف کاوش تیمی سیاره‌ها طراحی می‌شوند + جدید

0 34

ربات‌های پادار با هدف کاوش تیمی سیاره‌ها طراحی می‌شوند + جدید

هر ربات دارای حسگر لایدار (تشخیص نور و برد) بود. بااین‌حال هر مدل فراتر از لایدار و پاها، تفاوت‌هایی با بقیه داشت. هدف اصلی مدل «پیشاهنگ»، بررسی محیط اطراف خود با استفاده از دوربین‌های RGB بود. این ربات همچنین با به‌کارگیری دوربینی دیگر و فیلترهایی که اجازه‌ی عبور نواحی مختلف از طیف الکترومغناطیس را می‌دادند، از مناطق و اجسام مورد نظر تصویربرداری کرد. درطول این آزمایش، پیشاهنگ تصاویر خود را به تیمی از دانشمندان و اپراتورهای سیاره‌شناس مخابره کرد تا آن‌ها تصمیم بگیرند که کدام مناطق برای کاوش مناسب‌تر هستند.

مدل «دانشمند» از مزیت بازویی با تحلیلگر فوری رامان متروم (MIRA) و دوربین میکروسکوپی (MICRO) بهره می‌برد. میرا توانست مواد شیمیایی درون مواد موجود در سطح منطقه‌ی آزمایش را براساس نحوه‌ی پراکنش نور از آن‌ها شناسایی کند؛ درحالی‌که مایکرو تصویر آن‌ها از از نزدیک ثبت می‌کرد. مدل «هیبرید» جایی در بین دو مدل یادشده بود و با اندازه‌گیری اهداف علمی مانند سنگ‌ها و دهانه‌ها، به پیشاهنگ و دانشمند کمک می‌کرد.

رویای تیم کاوشگران

آنچه موجب موفقیت تیم می‌شود، افزونگی است. هرچند هر ربات ویژگی‌های متمایزی دارد، هر سه دارای برخی از قابلیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مشابه بودند. احتمال شکست بر طراحی ربات‌ها تاثیر گذاشت؛ بدین صورت که اگر یکی با مشکل مواجه شود، ویژگی‌های اضافی موجب می‌شود تا هر دو ربات باقی‌مانده بتوانند درعین استفاده از ویژگی‌های تخصصی خود برای تکمیل وظایفشان، جای خالی ربات ازکارافتاده را نیز پر کنند.

ربات‌ها عملکرد خود را در یک زمین آزمایشی شبیه به سطح ماه و مریخ نشان دادند. نکته‌ی درخورتوجه این است که سه ربات مکانی مشابه به قطب جنوب ماه را کاوش کردند؛ جایی که فضانوردان ماموریت آرتمیس ۳ درنهایت در آنجا فرود خواهند آمد.

سفر به برخی نواحی خاص احتمالا برای فضانوردان خطرناک خواهد بود؛ درنتیجه ممکن است برای اکتشاف این قلمروهای خطرناک به وجود ربات‌ها نیاز باشد. به همین دلیل، ربات‌ها در هر عارضه‌ای، از دهانه‌ها، تخته‌سنگ‌ها و سطوح سست گرفته تا بسترهای گذاره‌ای معروف به دریاوار به چالش کشیده شدند.

پژوهشگران می‌خواهند به ارتقای ویژگی‌های ربات‌ها، مانند قابلیت خودرانی کامل ادامه دهند تا به آن‌ها امکان دهند به تنهایی فعال باشند و خود وظایف را به یکدیگر محول کنند. ربات‌های پادار می‌توانند در آینده به مریخ‌نوردها و فضاپیماهای هوابرد ملحق شوند و با قدم‌گذاشتن در مناطق مخاطره‌آمیزی که مریخ‌نوردها به آن‌ها دسترسی ندارند، اکتشافات فضایی را کارآمدتر کنند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.