دورترین ستاره شناسایی‌شده تاکنون اسرارش را برای تلسکوپ جیمز وب فاش کرد + جدید

0 13

دورترین ستاره شناسایی‌شده تاکنون اسرارش را برای تلسکوپ جیمز وب فاش کرد + جدید

در بیانیه‌ی ناسا آمده است: «خوشه‌ی کهکشانی که بین ما و ایرندل قرار دارد، آن‌قدر عظیم است که تاروپود فضا را خم می‌کند و با ایجاد پدیده‌ی بزرگنمایی، به اخترشناسان امکان می‌دهد تا به‌عنوان ذره‌بین به خوشه نگاه کنند.» دانشمندان ازطریق این لنز گرانشی، تصویر پرتوهای زرشکی‌رنگ تابیده از ارندل و همچنین خوشه‌های ستاره‌ای در کهکشان طلوع خورشید را ثبت کردند.

آینه‌ی اصلی جیمز وب شش برابر بیش از تلسکوپ هابل قدرت جمع‌آوری نور دارد و به آن امکان می‌دهد طول موج‌های نوری بلندتر و کم‌نورتر را ثبت کند. به‌لطف این توانایی، جیمز وب درطول اولین سال فعالیت خود به اکتشافات بی‌شماری درباره‌ی جهان ما دست یافت؛ از کهکشان مارپیچی مسیه ۷۴ (فانتوم گلکسی) در فاصله‌ی ۳۲ میلیون سال نوری از زمین تا آثار واضح از مولکول‌های کربنی در سحابی شکارچی.

دانشمندان همچنین با جیمز وب ستارگان دوردست دیگری را در کیهان کشف کرده‌اند؛ اما ایرندل همچنان دورترین ستاره‌ی شناسایی‌شده تاکنون محسوب می‌شود. به‌نقل از بیانیه‌ی ناسا‌ «این کشف‌ها قلمرو جدیدی از کیهان را به‌روی فیزیک ستاره‌ای و حوزه‌ی مطالعاتی جدیدی را برای دانشمندانی گشوده است که جهان اولیه، یعنی دورانی را که کهکشان‌ها کوچک‌ترین اجرام کیهانی شناسایی‌پذیر بودند، مطالعه می‌کنند. تیم پژوهشی امیدوار است که این اتفاق بتواند گامی به‌سوی کشف نهایی یکی از اولین نسل ستارگانی باشد که فقط از مواد خام کیهانی ایجادشده در بیگ‌بنگ (هیدروژن و هلیوم) تشکیل شده است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.