دلفین‌ها با فرزندان خود به زبان بچگانه صحبت می‌کنند + جدید

0 25

دلفین‌ها با فرزندان خود به زبان بچگانه صحبت می‌کنند + جدید

وقتی انسان بزرگسال با بچه‌های خردسال صحبت می‌کند،‌ معمولاً لحن صحبت و تن صدای خود را تغییر می‌دهد و به عبارتی دیگر،‌ از زبان بچگانه استفاده می‌کند. اکنون به نظر می‌رسد که برخی از دلفین‌های مادر نیز در مواجهه با فرزندانشان از زبان بچگانه‌ی منحصربه‌فردی استفاده می‌کنند.

به‌ نقل‌ از ساینس نیوز، در تاریخ ۲۶ ژوئن (۵ تیر) تیمی از محققان در پی پژوهشی که در مجموعه‌ی مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده (PNAS) منتشر شد، گزارش دادند که برخی از دلفین‌های بینی‌بطری مادر وقتی در نزدیکی بچه‌هایشان هستند، صدای سوت‌مانند متمایز خود را تغییر می‌دهند. این والدین ممکن است قصد داشته باشند که با این روش مهارت‌های دقت و توجه، برقراری ارتباط و مهارت‌های صوتی را در بچه دلفین‌ها تقویت کنند، دقیقاً شبیه به همان کاری که انسان‌ها برای تربیت فرزند خود انجام می‌دهند.

در طول چند ماه اول زندگی، هر دلفین بینی‌بطری معمولی (Tursiops truncatus) لحن یا آهنگ منحصربه‌فرد یا سوتی اختصاصی شبیه به اسم خاص پیدا می‌کند. به‌ نقل‌ از لیلا سایا، زیست‌شناس دریایی از مؤسسه‌ی اقیانوس‌شناسی وودزهول در ماساچوست، دلفین‌ها در آب «نام» همدیگر را صدا می‌زنند. او می‌گوید احتمالاً دلفین‌ها از این روش به‌عنوان «راهی برای پیگیری یکدیگر» استفاده می‌کنند.

اما به‌نظر می‌رسد که دلفین‌های مادر در حضور کودکانشان که برای سه تا شش سال در کنار مادر می‌مانند، آهنگ صدا را تغییر می‌دهند. سایا برای اولین بار در تحقیقی که سال ۲۰۰۹ از سوی یکی از دانشجویانش منتشر شد، به چنین موضوعی پی برد؛ اما به‌گفته‌ی وی، آن پژوهش صرفاً بخش کوچکی از مطالعه‌ی بسیار بزرگ‌تر کنونی بود.

در راستای پیگیری این مشاهدات، سایا و همکارانش آهنگ‌های اختصاصی ۱۹ دلفین ماده را بدون حضور کودکانشان و با حضور کودکان در کنار آن‌ها، تجزیه و تحلیل کردند. در طول ارزیابی سلامتی صید و رهاسازی دلفین‌ها که از سال ۱۹۸۴ تا ۲۰۱۸ انجام شد، صداهای ضبط‌شده از جمعیت دلفین‌های حیات‌وحش که در نزدیکی خلیج ساراسوتا در فلوریدا زندگی می‌کنند، جمع‌آوری شد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.