درمان جدید پژوهشگران امکان تشخیص رنگ را به افراد مبتلا به کوررنگی داده است + جدید

0 60

درمان جدید پژوهشگران امکان تشخیص رنگ را به افراد مبتلا به کوررنگی داده است + جدید

محققان برای انتقال نسخه‌ی فعال ژن به شبکیه که محل قرارگیری سلول‌های مخروطی است، از یک ناقل ویروسی در چشم هر یک از شرکت‌کنندگان استفاده کردند. پس از انجام آزمایش، بینایی داوطلبان دچار تغییر چشم‌گیری نشد، اما آزمایش‌ها نشان داد که همه‌ی این افراد می‌توانند با چشم درمان‌شده‌ی خود، خطوط قرمز رنگ را در پس‌زمینه‌ی خاکستری تیره شناسایی کنند، درحالی‌که قبلا اصلا هیچ رنگی نمی‌دیدند.

محققان می‌نویسند:‌ «وقتی از بیماران بزرگسال خواسته شد تا توضیح دهند که چگونه محرک قرمز را در چشم تحت درمان درک می‌کنند (وقتی محرک به شیوه‌ای برای آن‌ها ارائه شد تا آن را تشخیص دهند)، اغلب اعتراف کردند که کلمات مناسبی برای توصیف آن ندارند. پس از آنکه برای یافتن عبارت دقیق ترغیب شدند، گفتند که رنگ جدید به‌شکل متفاوتی می‌درخشد، برق می‌زند یا در صفحه‌ای متفاوت از پس‌زمینه‌اش ظاهر می‌شود.»

در چشم انسان عادی، سه نوع سلول مخروطی در واکنش به بخش‌های مختلف طیف الکترومغناطیسی وجود دارد. فعالیت مخروط‌ها، به صورت جداگانه و ترکیبی، برای ایجاد رنگین‌کمانی غنی از رنگ‌هایی که بسیاری از ما دیدن آن‌ها را بدیهی می‌دانیم، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار سیستم بینایی مغز انسان قرار می‌دهد.

از آنجایی که نور درخشان، سلول‌های استوانه‌ای چشم را که بیش از همه در شب فعال هستند، تحریک می‌کند، افراد مبتلا به آکروماتوپسی قادر به تشخیص طول موج‌ها یا رنگ‌ها نیستند و در نتیجه، با بینایی تک‌رنگ دنیای اطراف را مشاهده می‌کنند. این احتمال وجود دارد که سلول‌های استوانه‌ای فعال با توانایی سلول‌های مخروطی درمان‌شده برای تولید سیگنال تداخل داشته باشند و از دیدن تمام رنگ‌ها توسط افراد درمان شده، جلوگیری شود.

ممکن است به‌دلیل حساس نبودن سلول‌های استوانه‌ای به طول موج بلندتر رنگ قرمز، این افراد توانسته‌ باشند که رنگ قرمز را ببینند. ممکن است زمانی‌که سلول‌های استوانه‌ای در معرض رنگ قرمز قرار می‌گیرند غیرفعال باقی بمانند، بدین معنی که عملکرد سیگنال‌های دریافت شده توسط سلول‌های مخروطی، مختل نشده‌ است.

تمامی بیماران پس از گذشت یک سال از درمان، دوباره مورد آزمایش قرار گرفتند و نتایج دو آزمایش تقریباً یکسان بود. برای افرادی که دنیا را در هر طول موج قابل مشاهده‌ای از رنگ تجربه می‌کنند، ممکن است قابل درک به نظر نرسد، اما این آزمایش قدمی بسیار مهم است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.