دبیر شورای عالی فضای مجازی: بازنگری در مورد سیاست‌های فیلترینگ شروع شده‌ است + جدید

0

[ad_1]

دبیر شورای عالی فضای مجازی: بازنگری در مورد سیاست‌های فیلترینگ شروع شده‌ است + جدید

اعلام خبر آغاز بازنگری در خصوص سیاست مسدودسازی اینترنت و پلتفرم‌های آنلاین در ایران مهم‌ترین خبری بود که امروز، نهم آبان، در حاشیه همایش ایران دیجیتال از زبان دبیر شورای عالی فضای مجازی مطرح شد.

محمدامین آقامیری، دبیر شورای عالی فضای مجازی، امروز در خصوص دستور ابراهیم رئیسی مبنی بر بررسی وضعیت اینترنت کشور در جمع خبرنگاران گفت: «ما روی سیاست‌های مسدودسازی تمرکز داریم و الان با مصداق کاری نداریم.» او در ادامه ذکر کرده است که مصادیق مشخص در این خصوص را کمیته فیلترینگ تعیین می‌کند: «مصداق‌ها را کمیته فیلترینگ مشخص می‌کند که اعضای مختلفی مانند دولت، مجلس و قوه‌قضاییه در آن عضو هستند.»

او اظهار نظر در خصوص تداوم یا توقف فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی از جمله، اینستاگرام، توییتر و… را هم به زمان دیگری موکول کرده و گفت: «در آینده در مورد این موضوع مفصل صحبت خواهیم کرد.»

با وجود این اظهار نظر آقامیری، حدوداً یک ماه قبل اظهار نظر دیگری متفاوت با این خبر از سوی یکی از اعضای کارگروه فیلترینگ اعلام شده بود:

اوایل تیرماه امسال، رئیس جمهور مسئولیت بررسی وضعیت اینترنت را به مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات سپرد و خواستار آن شد که ظرف مدت یک ماه این موضوع بررسی شود. یک ماه بعد از آن، این مهلت یک ماه دیگر هم تمدید شد؛ با وجود این، در حال حاضر که پنج ماه از این تصمیم و تشکیل کارگروه برای بررسی مسئله کندی و اختلال اینترنت می‌گذرد، هنوز اخبار رسمی‌ای از نتایج این بررسی‌ها منتشر نشده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در صحبت‌های امروز خود به نتایج این بررسی‌ها و اقدامات کارگروهی که پیش از این تشکیل شده است، پرداخت و اعلام کرد:

چند هفته قبل هم عیسی زارع‎‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از کاهش ۳۰ درصدی اختلالات اینترنت در دو ماه اخیر خبر داده بود. با این حال، دست‌کم آمار و ارقام منتشرشده از سوی اسپیدتست نشان می‌داد اینترنت از نظر میانه سرعت نسبت به گذشته افت داشته و شرایط بهتری را تجربه نکرده است.

محمدامین آقامیری با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته از سوی این مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات ابزار امیدواری کرده است که اتفاقاتی رخ دهد تا مردم به کیفیت مطلوب مورد نظر خود دسترسی داشته باشند.

شبکه ملی اطلاعات هم محتوای بخشی از صحبت‌های دبیر شورای عالی فضای مجازی در همایش امروز ایران دیجیتال بود. آقامیری با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات یک پروژه ملی است، توضیح داد:

به گفته آقامیری، «شبکه ملی اطلاعات برای عامه مردم هنوز یک جعبه سیاه است که هنوز شبهات و ابهام زیادی حول محور آن وجود دارد.» به همین دلیل باید علاوه‌بر بخشی از سیاست‌های این پروژه که در حال حاضر انجام گرفته، سیاست‌های دیگری که هنوز راه نیفتاده هم پیگیری شود و قوانین لازم تدوین شود.

[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.