دایناسورها چقدر باهوش بودند؟ – زومیت + جزئیات کامل

0 123

دایناسورها چقدر باهوش بودند؟ – زومیت + جزئیات کامل

حقایق به‌دست‌آماده، می‌توانند نکات زیادی را درباره‌ی تأثیر تاریخ تکاملی بر رشد قابلیت‌های شناختی آشکار کنند. تکامل می‌تواند راه‌حل‌های مبتکرانه‌ای را پیدا کند، اما نمی‌تواند چیزی را از ابتدا ابداع کند. در واقع باید با آنچه که هست، دست و پنجه نرم کند. درک تأثیر معماری مغز و محدودیت‌های آن برای رشد قابلیت‌های ذهنی، می‌تواند نکات زیادی را درباره‌ی تکامل قابلیت‌ها و رفتارهای انواع جانوران آشکار کند.

در نهایت اگر با دقت موضوع را بررسی کنیم می‌توانیم به نکات زیادی درباره‌ی گونه‌ی انسان نیز برسیم. در سال ۱۹۸۲، دیرینه‌شناسی به نام دیل راسل و رون سگون، متخصص تاکسیدرمی، مدلی موسوم به دایناسوروئید را منتشر کردند. این مدل، اولین بازسازی علمی از دایناسوری فرضی بود که به موجودی هوشمند مانند انسان به تکامل رسیده بود.

به دلایل بیشتر فرهنگی تا علمی، مدل دایناسوروئید، خزنده‌ای با ظاهر انسانی بود. زیست‌شناس‌ها و هنرمندها بعدا جایگزین‌هایی خیالی را برای مدل دایناسوروئید ارائه دادند که به‌طرز پذیرفتنی به دایناسور شباهت داشتند و با جانبداری کمتر از شکل گونه‌ی خودمان، ترسیم شده بودند. این مسئله نشان می‌دهد که وقتی از افراد خواسته می‌شود هوش دایناسوری را تصور کنند، باز هم خود را در مرکز جهان قرار می‌دهند. می‌توان استدلال کرد که سوگیری در تصور انسان به‌عنوان تجسم گونه‌های هوشمند، نشان‌دهنده‌ی این باور است که تکامل ما به نوعی اجتناب‌ناپذیر بوده است.

بااین‌حال همان‌طور که استیون جی گولد، زیست‌شناس تکاملی مدت‌ها پیش اشاره کرد، هوش پیشرفته‌ی انسان‌مانند به بسیاری از سازگاری‌های تکاملی پیچیده‌ی دیگر مانند پرواز یا چشم، هیچ شباهتی ندارد. این هوش درطول بیش از سه میلیارد سال فقط یک‌بار و تنها به‌دلیل مجموعه‌ای از شرایط مطلوب به‌طور اتفاقی به تکامل رسید. در مقابل، گونه‌هایی مثل کلاغ‌ها تا نهنگ‌ها و اختاپوس‌ها روی زمین وجود دارند که با وجود تفاوت با انسان، بسیار باهوش هستند. شاید روزی یک پرنده یا نوع دیگری از حیوانات، هوشی شبیه به هوش ما پیدا کند. توانایی‌ها و پیشرفت‌های شناختی دایناسورها می‌توانست تفاوت بسیار زیادی با ما داشته باشد؛ اما به همان اندازه خیره‌کننده باشد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.