دانه‌های ریز روی سطح توت فرنگی، تخم میوه نیستند + جدید

0 47

دانه‌های ریز روی سطح توت فرنگی، تخم میوه نیستند + جدید

ممکن است قبلاً هم به این موضوع دقت کرده باشید که نام «توت‌فرنگی» از پایه نادرست است؛ برای اینکه توت‌فرنگی اصلاً توت به‌حساب نمی‌آید. به‌نظر می‌رسد توت‌فرنگی پر از شگفتی یا بهتر است بگوییم که از شگفتی پوشیده شده است؛ زیرا آن نقطه‌های سفید کوچک روی سطح توت‌فرنگی در واقع تخم یا بذر نیستند.

دانه‌های ریز سطح توت‌فرنگی «فندقه» نامیده می‌شوند و درواقع، میوه‌ی گیاه هستند. هر‌کدام از این فندقه‌ها برای خود حاوی بذری جداگانه است. اصطلاح «فندقه» درواقع به میوه‌ی خشک ساده‌ی تولید‌شده به‌واسطه‌ی گونه‌های مختلف گیاهان گلدار، از‌جمله کینوا و گندم سیاه و شاه‌دانه اشاره می‌کند.

با این‌ حساب اگر توت‌فرنگی میوه گیاه و توت به‌حساب نمی‌آید؛ پس دقیقاً چیست؟ به‌نقل‌ از آی‌اف‌ال‌ساینس، توت‌فرنگی از‌لحاظ فنی میوه‌ای مجتمع از خانواده‌ی رزاسه یا گل‌سرخیان است. تمشک و شاه‌توت نیز در همین دسته قرار می‌گیرند و همه‌ی این میوه‌ها متعلق به خانواده‌ی گل سرخ هستند.

اصطلاح توت برای اشاره به هر میوه‌ی خوراکی و گوشتی دانه‌دار مبهم است؛ اما یک طبقه‌بندی علمی برای آن وجود دارد. هر میوه برای قرارگیری در دسته‌بندی توت، باید بیش از یک دانه داشته باشد و از یک پوسته‌ی بیرونی (برون‌بر) و یک قسمت میانی گوشتی (میان‌بر) و یک پوشش داخلی برای نگه‌داری دانه‌ها یا هسته‌ها (درون‌بر) تشکیل شده باشد.

توت‌ها از تک تخمدان یک گل منفرد حاصل می‌شوند و از دو گروه مجزا تشکیل شده‌‌اند. خانواده‌ی مرکبات متعلق به گروه هسپریدیوم (پرتقالی) هستند و با عنوان توت‌های اصلاح‌شده طبقه‌بندی می‌شوند؛ درحالی‌که خانواده‌ی کدوییان (شامل کدو و خیار و هندوانه) گروه توت‌های پپوس یا کدویی را تشکیل می‌دهند. این یعنی گریپ‌فروت و لیموترش و حتی کدوتنبل و خیار و موز همه ازلحاظ فنی توت محسوب می‌شوند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.