دانلود برنامه‌های آیفون از وب‌سایت‌ها امکان‌پذیر شد؛ اما به‌صورت آزمایشی + جزئیات کامل

0 11

دانلود برنامه‌های آیفون از وب‌سایت‌ها امکان‌پذیر شد؛ اما به‌صورت آزمایشی + جزئیات کامل

اپل ساعاتی پیش اولین نسخه‌ی بتای سیستم‌عامل iOS 17.5 را در دسترس توسعه‌دهندگان قرار داد و همانطور که انتظار می‌رفت، این به‌روزرسانی در اتحادیه‌ی اروپا دانلود مستقیم اپلیکیشن‌ها را برای کاربران گوشی آیفون امکان‌پذیر می‌کند.

اپل با انتشار iOS 17.4 به توسعه‌دهندگان اروپایی امکان داد که اپلیکیشن‌های خود را ازطریق فروشگاه‌های رقیب اپ استور منتشر کنند (این تغییر نتیجه‌ی تبعیت اپل از قانون بازارهای دیجیتال یا DMA بود).

رویکرد اولیه‌ی اپل این بود که سایدلود (بارگیری جانبی) نرم‌افزارهای آیفون را صرفا ازطریق فروشگاه‌های رقیب اپ استور ممکن کند، اما با سخت‌گیری اروپا، این شرکت تغییرات را گسترده‌تر کرد و گفت که دانلود مستقیم اپلیکیشن از وب‌سایت‌ها نیز امکان‌پذیر خواهد شد.

تغییری که اپل در iOS اعمال کرده است، این سیستم‌عامل را شبیه اندروید می‌کند؛‌ اما محدودیت‌های iOS برای دانلود اپلیکیشن از وب‌سایت‌ها بسیار بیشتر از اندروید است.

توسعه‌دهندگان اروپایی به‌منظور فراهم‌سازی دانلود مستقیم اپلیکیشن‌های خود باید یک‌سری از پیش‌نیازهای تعیین‌شده توسط اپل را رعایت کنند. آن‌ها باید به مدت حداقل دو سال مداوم عضو برنامه‌ی توسعه‌دهنده‌ی اپل (Apple Developer Program) باشند و اپلیکیشن‌شان در یک سال اخیر صرفا در اتحادیه‌ی اروپا بیش‌از یک میلیون نصب جدید ثبت کرده باشد. دیگر پیش‌نیاز مهم، انتشار جزئیات شفاف درباره‌ی نحوه‌ی جمع‌آوری داده‌ها است.

مقاله‌های مرتبط

اپل یک API ویژه را در اختیار توسعه‌دهندگانِ واجد شرایط قرار می‌دهد تا بتوانند اپلیکیشن‌های خود را مستقیما وارد وب‌سایت‌شان کنند. اپلیکیشن‌هایی که به این روش دانلود می‌شوند، از قابلیت‌های پشتیبان‌گیری و بازیابی و به‌روزرسانی پشتیبانی خواهند کرد.

این نخستین باری است که اپل دانلود مستقیم اپلیکیشن‌های آیفون را امکان‌پذیر می‌کند. پشتیبانی از این قابلیت احتمالا باعث می‌شود اپلیکیشن‌ها و بازی‌هایی مثل اسپاتیفای و فورتنایت بدون سخت‌گیری‌های اپ استور در دسترس افراد بیشتری قرار بگیرند.

اپلیکیشن‌هایی که ازطریق وب‌سایت‌ها در دسترس قرار می‌گیرند، کارمزد خرید درون‌برنامه‌ای به اپل نمی‌دهند، اما موظف‌به پرداخت کارمزد پرحاشیه‌ی Core Technology Fee خواهند بود. این کارمزد به تعداد نصب هر اپلیکیشن ارتباط دارد و انتقادهای زیادی را متوجه اپل کرده است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.