دانلود انواع برنامه بدنسازی‌ مبتدی تا حرفه‌ای در گومگ + جزئیات کامل

0 109

دانلود انواع برنامه بدنسازی‌ مبتدی تا حرفه‌ای در گومگ + جزئیات کامل

اگر بخواهیم برنامه بدنسازی را تعریف کنیم، باید بگوییم که شامل تعداد جلسات تمرینی هفتگی است که در آن حرکات مورداستفاده در هر جلسه به‌همراه تعداد ست‌ها و تکرارهای حرکات و ترتیب آن‌ها مشخص شده است.

این ساده‌ترین حالت ممکن برای برنامه تمرینی است؛ اما چه چیزهای دیگری می‌توانند به آن اضافه شوند و آن را کامل‌تر کنند؟ واضح است که بدون داشتن تصویر هر حرکت، ممکن است مجبور باشید که دائماً به ورزشکاران دیگر مراجعه کنید. حتی بدنسازان حرفه‌ای هم گاهی نحوه انجام برخی از حرکات را فراموش می‌کنند.

این‌جاست که داشتن تصویر حرکات می‌تواند به شما کمک کند. تصویر حرکات می‌تواند هم به‌صورت عکس باشد و هم به‌صورت ویدئو. در گومگ تمامی برنامه‌های تمرینی شامل عکس و برخی از آن‌ها هم شامل ویدئو تمام حرکات هستند.

نحوه انتخاب برنامه تمرینی

شما با ورود به بخش برنامه بدنسازی گومگ، تعداد زیادی برنامه تمرینی را مشاهده خواهید کرد که هریک مشخصات مربوط به خودشان را دارند و بسته به نیاز و هدف خود، می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. هر برنامه چهار مشخصه زیر را دارد:

  • هدف: در این قسمت، مشخص شده است که این برنامه تمرینی برای چه هدفی طراحی شده است و با انجام آن، به چه نتیجه‌ای دست پیدا خواهید کرد.
  • سطح: در این بخش، سطح هر برنامه مشخص شده است. سطوح برنامه تمرینی به سه سطح مبتدی و نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای تقسیم می‌شوند که با‌توجه‌به شرایط خودتان، می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.
  • روزهای تمرین در هفته: این قسمت تعداد جلسات تمرینی در هفته را مشخص می‌کند. به‌عنوان مثال، اگر مقابل آن عبارت «۵ روز» نوشته شده باشد، بدین‌معناست که آن برنامه ۵ جلسه تمرینی در هفته دارد که باید به‌مدت مدنظر تکرار شوند. مثلاً اگر طول کل برنامه تمرینی ۸ هفته باشد، شما باید آن ۵ جلسه را به‌مدت ۸ هفته تکرار کنید.
  • مناسب برای: این بخش هم مشخص می‌کند که آن برنامه تمرینی برای آقایان مناسب است یا بانوان یا هر دو. بسیاری از برنامه‌های تمرینی را می‌توان به‌صورت مشترک (بانوان و آقایان) استفاده کرد؛ اما برخی از آن‌ها مختص یک جنسیت هستند.

با‌توجه‌به توضیحات بالا، همه‌چیز برای آنکه بدنسازی را به‌صورت اصولی شروع کنید، فراهم است. ابتدا سعی کنید سطح خودتان را مشخص کنید. کار سختی نیست! اگر تا حالا تمرین نکرده‌اید یا مدت زیادی را از تمرین دور بوده‌اید، شما مبتدی هستید.

اگر مدتی است که تمرین می‌کنید (مثلاً چند ماه)، بهتر است برنامه‌های سطح نیمه‌حرفه‌ای را انتخاب کنید. سطح حرفه‌ای هم که از نامش مشخص است! اگر خیلی وقت است که تمرین منظم دارید یا به‌تازگی برنامه‌ای با سطح نیمه‌حرفه‌ای را انجام داده‌اید، این سطح برای شما گزینه مناسبی خواهد بود.

هدف هر شخص را هم هیچ‌کس غیر از خودش نمی‌تواند تعیین کند. اهداف تمرینی متعدد هستند و حتی گاهی می‌توانند با یکدیگر ترکیب شوند و حالات مختلفی را ایجاد کنند. ببینید که برای چه هدفی می‌خواهید بدنسازی کار کنید.

ممکن است به چربی‌سوزی و لاغری متمایل باشید یا بخواهید حجم عضلاتتان را افزایش دهید و به برنامه‌های حجمی علاقه‌مند باشید. کاملاً به خودتان و شرایط فیزیکی شما بستگی دارد. البته یک هدف در میان تمام بدنسازان مشترک است و آن هم زیبایی اندام است. بنابراین، آن را نادیده بگیرید و سعی کنید کمی دقیق‌تر به هدفتان فکر کنید.

نکته مهمی که باید در این‌جا به آن اشاره کنیم، این است که تعداد حرکات موجود در هر برنامه بدنسازی به‌هیچ‌عنوان تعیین‌کننده سطح آن نیست. ما حرکات بدنسازی بسیار زیادی داریم که هریک از آن‌ها در جای خودش می‌تواند مؤثر واقع شود.

ممکن است در یک جلسه از یک برنامه تمرینی حرفه‌ای، ۸ حرکت قرار گرفته باشد و در یک جلسه از یک برنامه تمرینی مبتدی، ۱۰ حرکت. این اختلاف تعداد به‌هیچ‌عنوان ناقض سطح این دو برنامه نیست و باید به طراحی کلی و هدف برنامه‌ها توجه کرد.

تغذیه در بدنسازیSource link

Leave A Reply

Your email address will not be published.