دانشمندان برای اولین بار امواج گرانشی زمینه را شناسایی کردند + جدید

0 45

دانشمندان برای اولین بار امواج گرانشی زمینه را شناسایی کردند + جدید

گروهی بین‌المللی از دانشمندان به کشف پیشگامانه‌ای دست یافته‌اند که وجود امواج گرانشی را تایید می‌کند؛ پدیده‌ی اسرارآمیزی که آلبرت انیشتین برای اولین بار بیش از یک قرن پیش پیش‌بینی کرده بود.

به‌گزارش اسپیس‌دات‌کام، گزارش اخیر که روز پنجشنبه منتشر شد، می‌گوید اخترفیزیکدانان توانسته‌اند صدای امواج گرانشی کم‌بسامد را بشنوند. این امواج نوسان‌هایی در بافت جهان هستند که دراثر جابه‌جایی اجرام عظیم و برخورد آن‌ها با یکدیگر در فضا به‌وجود می‌آیند.

مانورا مک‌لافلین، از مدیران کارگروه تحقیقات مشترک نانوگراو که نتایج جدید را در نشریه استروفیزیکال ژورنال لترز منتشر کرده است، می‌گوید: «این واقعاً برای اولین بار است که شواهدی از چنین حرکت بزرگ‌مقیاسی در جهان داریم.»

امواج گرانشی مورد بحث که در بسامدهای پایین شناسایی می‌شوند، همهمه‌ی کیهانی زمینه‌ای را پدید می‌آورند که در سرتاسر جهان منتشر می‌شود. پژوهش اخیر نشان می‌دهد که فضا مملو از این امواجی است که در دوره‌های طولانی نوسان می‌کنند و عمدتاً از جفت سیاه‌چاله‌های کلان‌جرمِ درحال ادغام با یکدیگر سرچشمه می‌گیرند.

تایید نظریه انیشتین

آلبرت انیشتین وجود امواج گرانشی یا امواج شکل‌گرفته در فضازمان را در سال ۱۹۱۶ به‌عنوان ضمیمه‌ی نظریه‌ی انقلابی نسبیت عام خود پیشنهاد کرد. این نظریه‌ی معروف، گرانش را به‌عنوان اعوجاج فضا و زمان که دراثر ماده پدید می‌آید، توصیف می‌کند.

بااین‌حال وجود امواج گرانشی تا یک قرن بعد اثبات نشد. در سال ۲۰۱۶، دانشمندان با اتکا به شواهد غیرمستقیم جمع‌آوری‌شده از دهه‌ی ۱۹۷۰ به بعد، امواج گرانشی را به‌طور مستقیم شناسایی کردند. پژوهش اخیر تا حد زیادی بر تپ‌اخترهای واقع در راه شیری تکیه داشت؛ اجرامی که بقایای بسیار متراکم ستارگان منفجرشده هستند که با سرعت‌های خارق‌العاده می‌چرخند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.