دانشمندان اکنون تمام عناصر ضروری برای حیات را در انسلادوس پیدا کرده‌اند + جدید

0 40

دانشمندان اکنون تمام عناصر ضروری برای حیات را در انسلادوس پیدا کرده‌اند + جدید

انسلادوس، ششمین قمر بزرگ زحل از بین ۱۴۶ قمر این سیاره، اقیانوسی مایع با بستر سنگی در زیر سطح روشن، سفید و یخ‌زده‌ی خود دارد. یخ‌فشان‌های انسلادوس دانه‌های یخ‌زده‌ی مواد را به فضا پرتاب می‌کنند و پدید‌آورنده‌ی یکی از بی‌شمار حلقه‌هایی هستند که به دور زحل می‌چرخند.

اکنون، تیمی از پژوهشگران کشف کرده‌اند که این دانه‌های یخی حاوی فسفات هستند. آن‌ها با استفاده از داده‌های کاسینی، مدارگرد مشترک ناسا و اروپا که تا سال ۲۰۱۷ زحل، حلقه‌ها و قمرهای آن را مطالعه می‌کرد، ترکیب یادشده را پیدا کردند. این اولین بار است که فسفات در اقیانوسی فراتر از زمین یافت می‌شود. کشف جدید که روز چهارشنبه در نشریه‌ی نیچر منتشر شد، این احتمال را که انسلادوس خاستگاه حیات فرازمینی باشد، افزایش می‌دهد.

فرانک پوستبرگ، دانشمند سیاره‌شناس در دانشگاه آزاد برلین و پژوهشگر اصلی مطالعه، به‌نقل از نیویورک‌تایمز می‌گوید: «ما به‌دنبال [فسفات] نبودیم و انتظار آن را نداشتیم.» او کشف فسفات (مواد شیمیایی حاوی عنصر فسفر) را لحظه‌ای هیجان‌انگیز توصیف می‌کند.

با کشف فسفر در جهان اقیانوسی اطراف زحل، دانشمندان می‌گویند اکنون تمام عناصری را که می‌دانیم برای حیات ضروری هستند، درآنجا پیدا کرده‌اند. فسفر عنصری کلیدی در استخوان‌ها و دندان‌های انسان است و به‌گفته‌ی دانشمندان، کمیاب‌ترین عنصر زیستی ضروری در کیهان محسوب می‌شود. پژوهشگران سیاره‌شناس پیش‌تر پنج عنصر کلیدی دیگر را در انسلادوس کشف کرده بودند: کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن و گوگرد که آخرین مورد به صورت غیرقطعی شناسایی شده است.

پژوهش‌های پیشین نشان داده بود که فسفر باید در جهان‌های اقیانوسی فرازمینی کمیاب باشد و همین کمیابی احتمالا از تشکیل حیات در سایر نقاط منظومه شمسی یا کهکشان جلوگیری کرده است. اما دکتر پوستبرگ می‌گوید در مورد انسلادوس، پژوهشگران دقیقا عکس این مسئله را یافتند؛ یعنی دریای یخی این قمر به‌جای کمبود فسفات، درمقایسه با اقیانوس‌های زمین تقریبا هزار برابر یا بیشتر از این ترکیب غنی شده است.

دکتر پوستبرگ و همکارانش با انجام یک بررسی عمیق از ۳۴۵ دانه‌ی یخی که کاسینی درحین عبور از حلقه‌ی E زحل مطالعه کرده بود، وجود فسفات را نتیجه گرفتند. این حلقه دراثر مواد منتشرشده از انسلادوس تشکیل شده است. آن‌ها ترکیب توده‌های گردوغبار برخاسته از برخوردهای این دانه‌ها با صفحه‌ی فلزی یکی از ابزارهای نصب‌شده روی فضاپیما به نام «تحلیلگر غبار کیهانی» را اندازه‌گیری کردند و دریافتند که جرم مولکولی ۹ ذره‌ی یخی به وجود فسفات اشاره دارد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.