حذف آب از استراتوسفر؛ راهکار جدید دانشمندان برای مبارزه با تغییر اقلیم + جزئیات کامل

0 8

حذف آب از استراتوسفر؛ راهکار جدید دانشمندان برای مبارزه با تغییر اقلیم + جزئیات کامل

استراتوسفر بین ۱۲ تا ۵۰ کیلومتری سطح زمین و بالای لایه دیگری از اتمسفر به نام تروپوسفر قرار دارد. بخار آب در استراتوسفر سد اسنفج‌مانندی را تشکیل می‌دهد که مانع از خروج گرمای ساطع‌شده از زمین به فضا می‌شود. اکنون دانشمندان درحال بررسی امکان آب‌زدایی از این لایه از اتمسفر برای خنک‌کردن سیاره‌ی درحال گرم‌شدن هستند.

طبق مطالعه‌ای که ۲۸ فوریه در مجله‌ی Science Advances منتشر شده است، آبی که به‌طور طبیعی در تروپوسفر در گردش است، به استراتوسفر نشت می‌کند، اما میزان نشت در سراسر سیاره یکنواخت نیست. جاشوآ شوارتس، نویسنده اصلی مقاله و فیزیکدان آزمایشگاه شیمی اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا به لایوساینس می‌گوید: «بیشتر هوا در مناطق گرمسیری وارد استراتوسفر می‌شود.»

به‌نظر می‌رسد ناحیه کوچکی در شمال استرالیا در کنترل حرکت رو به بالای هوا و بخار آب مهم باشد. ایده شوارتس این بود که در این منطقه خاص اقداماتی جهت کاهش بخار آب استراتوسفر انجام دهیم تا تابش‌های فروسرخ بیشتری بتواند به فضا منتشر شود.

شوارتس و همکارانش ایده خود را با استفاده از مدل‌های کامپیوتری که حذف بخار آب را از هوا پیش از ورود به استراتوسفر شبیه‌سازی می‌کردند، آزمایش کردند. وقتی هوا وارد استراتوسفر می‌شود، پیش از بازگشت به تروپوسفر، تا چهار سال از مناطق استوایی به سمت قطب‌ها پراکنده می‌شود. به همین دلیل است که موثرترین راه برای کنترل بخار آب گرفتن آن قبل از وارد شدن به استراتوسفر است.

آب در ارتفاع تروپوسفر به شکل بخار یا ذرات یخ وجود دارد. برای اینکه بخار آب به شکل یخ متبلور شود و به جای وارد شدن به استراتوسفر به سمت پایین بیاید، باید یخ کافی برای یخ‌زدن بخار وجود داشته باشد یا آنقدر بخار آب وجود داشته باشد که خود به خود ابر یخی را تشکیل دهد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.