تهدید جدی برای آرم؛ کوالکام با همکاری چند شرکت دیگر، پردازنده RISC-V طراحی می‌کند + جدید

0 18

تهدید جدی برای آرم؛ کوالکام با همکاری چند شرکت دیگر، پردازنده RISC-V طراحی می‌کند + جدید

RISC-V به‌ چند دلیل آرم را تهدید می‌کند. اول اینکه مجوز RISC-V منبع‌باز است و این یعنی شرکت‌ها می‌توانند در هزینه‌های خود برای دریافت دستورالعمل معماری‌های آرم صرفه‌جویی کنند. دلیل دوم اینکه RISC-V راهکاری جذاب برای شرکت‌ها است تا خود را از وابستگی به آرم که به شرکت سخت‌افزاری ناپایدار تبدیل شده، نجات دهند.

ظاهراً SoftBank به‌عنوان شرکت مادر آرم از مدل کسب‌وکار کنونی آن ناامید شده و به‌دنبال راهکارهایی برای افزایش درآمدزایی است. پیش‌ از این انتظار می‌رفت سافت‌بانک آرم را به انویدیا بفروشد اما به‌دلیل موافق نبودن قانون‌گذاران، این اتفاق رخ نداد. ARM درحال‌حاضر به مشتریانش اعلام کرده که تغییرات گسترده‌ای در مدل کسب‌وکار این شرکت اعمال خواهد شد و امکان دارد برای ارائه‌ی مجوزهای موردنیاز تراشه‌سازان، هزینه‌ی چندبرابری دریافت کند. آرم همچنین از کوالکام به‌دلیل اختلاف‌نظر درمورد هزینه‌ی مجوز مربوط به خرید Nuvia شکایت کرده است.

به‌نوشته‌ی ArsTechnica، دلیل دیگر برای مهاجرت کوالکام به RISC-V این است که آرم به‌عنوان مهره‌ی شطرنج در نبرد تجاری ایالات‌متحده و چین استفاده شده است. بنیاد RISC-V سال ۲۰۱۹ به سوئیس نقل‌مکان کرد و یک‌سال بعد به RISC-V International تغییر نام داد؛‌ اقدامی که نشان می‌دهد تحت نفوذ سیاسی ایالات‌متحده نخواهد بود. همین تغییر باعث شده شرکت‌های فناوری در بزرگ‌ترین بازار ARM یعنی چین به‌ استفاده از RISC-V رو بیاورند.

البته مهم‌ترین دلیل شرکت‌های تراشه‌ساز برای استفاده از معماری‌های آرم، سازگار بودن این فناوری‌ها با هر نوع تراشه و دستگاهی است. سخت‌افزار، سیستم‌عامل‌ها، کامپایلرها، ابزارهای توسعه‌دهندگان، اکوسیستم‌های اپلیکیشن و هر چیز دیگری که برای ساخت گوشی‌های هوشمند نیاز دارید براساس معماری‌های آرم ساخته شده‌اند و این مهم‌ترین حوزه‌ای است که RSIC-V برای موفقیت باید به آن دست یابد.

گوگل نیز قصد دارد RISC-V را به‌ معماری سطح‌یک اندروید تبدیل کند. برنامه‌های اندروید برپایه‌ی زبان جاوا نوشته و برای پردازنده‌ی گوشی‌های هوشمند امروزی کامپایل شده‌اند و بنابراین بخش قابل‌توجهی از پشتیبانی برنامه‌ی RISC-V به‌طور خودکار انجام می‌شود.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.