تلسکوپ فضایی نسل بعدی ناسا چگونه علائم حیات را در سیاره‌های بیگانه پیدا می‌کند؟ + جدید

0 71

تلسکوپ فضایی نسل بعدی ناسا چگونه علائم حیات را در سیاره‌های بیگانه پیدا می‌کند؟ + جدید

HWO دو روش اصلی برای مسدود کردن نور اضافی ستاره‌ها دارد. از یک سو می‌تواند از سد نوری خارجی موسوم به سایه‌بان ستاره‌ای استفاده کند که پس از پرتاب به شکل چتری باز خواهد شد. روش دوم استفاده از سایه‌بان ستاره‌ای موسوم به کروناگراف است. این سایه‌بان به ابزاری شباهت دارد که دانشمندان برای مسدود ساختن فوتوسفر درخشان خورشید و بررسی جو خارجی آن یا تاج خورشیدی به کار می‌برند. ناسا تصمیم دارد از فناوری کروناگرافی برای HWO استفاده کند که در تلسکوپ‌های دیگر مثل جیمز وب و تلسکوپ نانسی گریس رومن به کار رفته است.

رصدخانه‌ی دبلیو. ام. کک که روی کوه ماونا کیا در هاوایی قرار دارد، از کروناگراف همراه با تصویربردار سیاره‌ای کک (KPIC) برای بررسی سیاره‌های فراخورشیدی استفاده می‌کند. کروناگراف به KPIC اجازه می‌دهد از پرتوهای گرمایی سیاره‌های فراخورشیدی غول گازی داغ و جوان عکس‌برداری کند. به این ترتیب دانشمندان می‌توانند به چگونگی تکامل سیاره‌ها و منظومه‌های آن‌ها پی ببرند.

سیاره‌های زمین‌مانند هدف HWO هم می‌توانند به اندازه‌ی ۱۰ میلیارد برابر کمتر از ستاره‌هایشان، نور منتشر کنند. در نتیجه کروناگراف این تلسکوپ باید تا حد ممکن نور ستاره را مسدود کند. با نزدیک شدن به سطح لازم برای فشرده‌سازی نور ستاره، چالش‌های دشوارتری به وجود خواهند آمد.

جلوگیری از نور ستاره با آینه‌ تغییرشکل‌دهنده

یکی از ایده‌های کلتک برای بهبود مسدودسازی نور ستاره‌ی دوردست، قرار دادن آینه‌ای درون کروناگراف است که بتواند شکل پرتوهای نوری را تغییر دهد. استفاده از هزاران محرک برای کنترل شکل آینه و همچنین کشش و رانش سطوح انعکاسی می‌تواند از ورود نور مزاحم به تصویر نهایی و ایجاد لکه‌های ناخواسته‌ جلوگیری کند. این نوع آینه‌ی تغییرشکل‌دهنده در تلسکوپ نانسی گریس رومن هم به کار رفته است. این رصدخانه‌ی فضایی احتمالا تا قبل از سال ۲۰۲۷ پرتاب نخواهد شد. تلسکوپ رومن به ستاره‌شناس‌ها اجازه می‌دهد غول‌های گازی صدها میلیون بار کم‌نورتر از ستاره‌ها و همچنین سنگ‌ریزه‌های باقی‌مانده از تولد سیاره‌ها را ببینند.

تلاش‌های فوق، سنگ‌بنایی مهم در جهت فناوری قدرتمند‌تر تعبیه‌شده در HWO هستند. به گفته‌ی ماوت، باید آینه‌ها را در سطح دقت پیکومتری تغییر داد. دانشمندان در طی نشستی که در کلتک برگزار شد، بهترین نوع آینه‌ی لازم برای HWO و پوشش آن و همچنین دیگر ابزارهای احتمالی این تلسکوپ را تعیین کردند.

با ادامه‌ی برنامه‌ریزی برای HWO، ستاره‌شناس‌ها همچنین برای انتخاب اهداف فراخورشیدی زمین‌مانند تلاش می‌کنند. این تلاش شامل استفاده از جستجوگر سیاره‌ای کک (KPF) در رصدخانه‌ی کک است که متناسب با سیاره‌های زمین‌مانند در کمربند حیات ستاره‌های کوتوله سرخ طراحی شده است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.