تلسکوپ جیمز وب علامت سوال بزرگی را در عکس جدید خود به تصویر کشیده است + جدید

0 27

تلسکوپ جیمز وب علامت سوال بزرگی را در عکس جدید خود به تصویر کشیده است + جدید

هنوز ماهیت دقیق جرم علامت سؤال مشخص نیست اما رنگ و شکل آن‌ ایده‌هایی را به دانشمندان می‌دهد. به گفته‌ی پژوهشگرها، این شیء احتمالا کهکشانی دوردست یا دو کهکشان در حال ادغام را نشان می‌دهد که برهم‌کنش آن‌ها باعث به وجود آمدن شکلی مشابه علامت سؤال شده است.

رنگ قرمز نشان می‌دهد جرم یادشده کاملا در دوردست قرار دارد و حتی هیجان‌انگیزتر از آن، اولین بار است که ستاره‌شناس‌ها با یک علامت سؤال کیهانی روبه‌رو می‌شوند. به گفته‌ی مت کاپلان، استاد فیزیک دانشگاه ایلینویز، این جرم احتمالاً دو کهکشان در حال ادغام را نشان می‌دهد، به‌طوری‌که بخش بالاتر علامت سؤال بخشی از یک کهکشان بزرگ‌تر است که با نیروهای کشندی در هم گسیخته است.

به طور کلی احتمال‌های دیگری برای جرم علامت سؤال وجود دارند، اما به دلیل نبود سنبله‌های پراش هشت‌تایی که حاصل آینه‌های جیمز وب هستند، این جرم نمی‌تواند ستاره باشد. اکتشافات هیجان‌انگیزی مثل علامت سؤال کیهانی، به لطف قابلیت‌های تصویربرداری فروسرخ نزدیک جیمز وب که رصد کهکشان‌های دوردست را در فاصله‌ی ۱۳٫۴ میلیارد سال نوری یا ۴۲۰ میلیون سال پس از بیگ‌بنگ امکان‌پذیر کرده، حاصل شده است. گفتنی است، بیش از ۷۵۰ پژوهش علمی داوری همتاشده با استفاده از داده‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب، در اولین سال فعالیت آن منتشر شده‌اند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.