تصاویر شگفت‌انگیز جونو از آتشفشانی‌ترین جسم منظومه شمسی + جدید

0 55

تصاویر شگفت‌انگیز جونو از آتشفشانی‌ترین جسم منظومه شمسی + جدید

دانشمندان می‌گویند تصاویر جدید آیو، بهترین و واضح‌ترین عکس‌هایی هستند که از زمان کاوشگر گالیله به دستمان رسیده‌اند. گالیله بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳، مشغول مطالعه‌ی مشتری و قمرهایش بود. جیسون پری از دانشگاه آریزونا که قبلا عضو تیم ماموریت گالیله بود و وظیفه‌ی پردازش برخی از تصاویر خام را برعهده داشت، می‌گوید تصاویری از این دست، داده‌های مورد نیاز برای انجام پژوهش‌های فراوان درباره‌ی آیو را در سال‌های آینده فراهم می‌کنند. آن‌ها نیم‌کره‌ی پشت به مشتری، منطقه‌ی قطب شمال و نیم‌کره‌ی رو به مشتری آیو را نمایش می‌دهند.

آیو به‌عنوان درونی‌ترین قمر منظومه‌ی مشتری فقط کمی از ماه زمین بزرگ‌تر است و آتشفشان‌های فراوانی دارد. تصاویر فروسرخ، لکه‌دارشدن آیو را همزمان با بالا‌آمدن مواد مذاب از زیر سطح قمر و شکل‌گیری دریاچه‌های وسیع گذاره نشان می‌دهند. علت این امر، محیط گرانشی پرجنب‌وجوش آیو است. مدار این قمر به دور مشتری بیضوی است؛ بدین معنی که تاثیر گرانشی مشتری درطول چرخش قمر متفاوت می‌شود و شکل آن را تغییر می‌دهد.

دیگر قمرهای گالیله‌ای ازجمله کالیستو، اروپا و گانیمد نیز همگی کشش گرانشی خود را روی آیو اعمال می‌کنند. این تاثیرات گرانشی، گرمای شدیدی را در آیو به‌وجود می‌آورد که درون آن را ذوب می‌کند و سپس مواد مذاب را در سرتاسر سطح سیاره می‌پراکند.

تاثیر فوران‌های مداوم آیو شگفت‌انگیز است. جریان ثابت گاز دی‌اکسید گوگرد که از آیو فوران می‌کند، به مدار مشتری می‌ریزد و در آنجا چنبره‌ای عظیم از پلاسما را به‌وجود می‌آورد که به‌طور پیوسته در امتداد خطوط میدان مغناطیسی سیاره‌ی غول‌پیکر منحرف می‌شود و شتاب می‌گیرد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.