بکرزایی چیست و چرا برخی از حیوانات به این روش تولیدمثل می‌کنند؟ + جدید

0 10

بکرزایی چیست و چرا برخی از حیوانات به این روش تولیدمثل می‌کنند؟ + جدید

بکزرایی یا پارتنوژنز پدیده‌ای است که به‌نظر می‌رسد قوانین طبیعت را به چالش می‌کشد. به گزارش بی‌بی‌سی، در فوریه ۲۰۲۴ لقمه ماهی ماده‌ای به نام شارلوت در آکواریوم کوچکی در هندرسنویل در کارولینای شمالی ایالات متحده با اینکه بیش از هشت سال بود با هیچ لقمه‌ماهی نری برخورد نکرده بود، باردار شد. این امر حیرت دانشمندان را در پی داشت.

اینکه شارلوت درحالی‌که بدون جفت در مخزن خود شناور بود، چگونه چهار بچه ماهی به دنیا آورد، معما بود. شاید بتوان کوسه بمبو را مقصر دانست که که همراه شارلوت در مخزن زندگی می‌کرد، زیرا آثار گازگرفتگی روی بدن لقمه ماهی دیده می‌شد که می‌تواند نشانه رفتار جفت‌گیری در کوسه‌ها باشد. اما این رویداد به آمیخته‌ی غیرمعمول کوسه-لقمه ماهی منجر می‌شود. درعوض، دانشمندان معتقدند این بارداری می‌تواند نتیجه پدیده نادری به نام پارتنوژنز یا بکرزایی باشد. بکرزایی زمانی رخ می‌دهد که تخمک بدون بارور شدن با اسپرم نر به رویان تبدیل می شود.

شارلوت اولین جانوری نیست که به تنهایی باردار می‌شود. بکرزایی در میان حشراتی مانند یک روزه‌ها بسیار رایج است اگرچه در مهره‌داران نادرتر است.

از سال ۲۰۰۱ که کوسه بیل‌کله‌ای در اسارت بچه به دنیا آورد، موارد بیشتری در کوسه‌ها و خزندگان گزارش شده است. اعتقاد بر این است که شارلوت اولین مورد ثبت‌شده از بکرزایی در لقمه ماهی‌ها است.

اینکه دقیقا چگونه بکرزایی اتفاق می‌افتد، معما است. برخی از دانشمندان می‌گویند این آخرین تلاش ماده‌ها برای انتقال ژنتیک خود به فرزندانشان است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.