به‌مناسبت یک‌سالگی آغاز فعالیت جیمز وب: انتشار چشم‌اندازی مکاشفه‌آمیز از گذشته دور بشریت + جدید

0 115

به‌مناسبت یک‌سالگی آغاز فعالیت جیمز وب: انتشار چشم‌اندازی مکاشفه‌آمیز از گذشته دور بشریت + جدید

دورتر از ستاره‌ی S1 و حفره‌اش، ابرهای مایل به نارنجی قرار دارند. به‌گفته‌ی اخترشناسان، این ابرها ترکیبات آلی هستند که با عنوان هیدروکربن‌های آروماتیک چندحلقه‌ای شناخته می‌شوند. این ترکیبات غنی از کربن احتمالاً بخشی ضروری از پیدایش حیات محسوب می‌شوند؛ هرچند دانشمندان دراین‌باره مطمئن نیستند. بااین‌حال ما نه‌تنها منظومه‌های ستاره‌ای جدید، بلکه عناصر سازنده‌ی حیات را نیز مشاهده می‌کنیم.

آنچه در تصویر می‌بینیم، نمایی مکاشفه‌آمیز از گذشته‌ی دور خود ما است. ستاره و منظومه شمسی ما کمی بیش از ۴٫۵ میلیارد سال پیش، دراثر فروپاشی یک ابر مولکولی پدید آمد. وقتی خورشید به‌وجود آمد، قرص بزرگ مواد به‌جامانده در اطراف آن به تدریج غول‌های گازی بزرگ مانند مشتری و جهان‌های سنگی کوچک‌تر مثل زمین خودمان را شکل دادند. این وقایع موجب شد تا زمینه برای شکل‌گیری حیات در جهان ما در چند صد میلیون سال بعدی فراهم شود.

اکنون میلیاردها سال بعد، بشریت تمدن، علم و فناوری را توسعه داده است تا بتواند با دقت کافی به بیرون نگاه کند و گذشته‌ی خود را در فواصل وسیع در آسمان‌ها ببیند. با تلسکوپ جیمز وب، ما شکل‌گیری ستاره‌های کاملاً جدید و قرص‌های پیش‌سیاره‌ای را دوباره مشاهده می‌کنیم.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.