بزرگ‌ترین عدد اول شناخته‌شده چیست؟ + جزئیات کامل

0 10

بزرگ‌ترین عدد اول شناخته‌شده چیست؟ + جزئیات کامل

از زمان زندگی اقلیدس، ریاضی‌دان یونان باستان، اعداد اول به مدت بیش از ۲۰۰۰ سال هدف پژوهش‌ها بودند. بی‌نهایت عدد اول وجود دارد، اما بزرگ‌ترین عدد اول شناخته‌شده چیست؟ اعداد اول به اعدادی گفته می‌شود که تنها بر یک و خودشان بخش‌پذیر باشند. ۳ و ۷ دو نمونه از اعداد اول هستند.

اعداد اول از اجزای سازنده‌ی کلیدی ریاضیات به شمار می‌روند، بر اساس قضیه‌ی اساسی حساب، هر عدد بزرگ‌تر از یک، یا عدد اول است یا ضریبی از یک عدد اول. به گفته‌ی توماس ککر، ریاضیدان دانشگاه پورث ماوث اعداد اول اتم‌های نظریه‌ی اعداد به شمار می‌روند.

تفاوت عمده‌ی بین اتم‌های واقعی و اعداد اول این است که تعداد انواع متفاوت اتم‌های ثابت متناهی است. در حالی که حداقل از زمان اقلیدس در یونان باستان این اصل ثابت شده است که تعداد اعداد اول نامتناهی است؛ بنابراین یافتن اعداد اول بزرگ‌تر به هدف جستجوی بسیاری از ریاضیدان‌ها تبدیل شده است.

در حال حاضر، بزرگ‌ترین عدد اول برابر است با 1-2^(82,589,933). برای محاسبه این عدد، باید عدد ۲ را ۸۲٬۵۸۹٬۹۳۳ بار در خود ضرب و سپس از یک کم کنیم. نتیجه با عنوان M82589933 شناخته می‌شود و ۲۴٬۸۶۲٬۰۴۸ رقم دارد که ۱٫۵ میلیون رقم بیشتر از عدد اول رکورددار قبلی است.

M82589933 عدد اول مرسن نامیده می‌شود. نام این عدد برگرفته از نام کشیش و فیلسوف فرانسوی، مارین مرسن است که بیش از ۳۵۰ سال پیش به بررسی اعداد اول پرداخت. برای محاسبه عدد مرسن، عدد ۲ چندین مرتبه در خود ضرب و سپس یک از آن تفریق می‌شود.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.