بررسی مانیتور Odyssey Neo G9 سامسونگ؛ خیره‌کننده و عالی برای PC-گیمرها + جزئیات کامل

0 21

بررسی مانیتور Odyssey Neo G9 سامسونگ؛ خیره‌کننده و عالی برای PC-گیمرها + جزئیات کامل

با تمام تفاسیر، اگر کنسول گیمر هستید، مانیتور اودیسه نئو سامسونگ به‌هیچ‌وجه به کارتان نخواهد آمد؛ اما اگر پی‌سی مجهز به کارت گرافیک انویدیا سری RTX 40 یا کارت گرافیک AMD سری ۷۰۰۰ را در اختیار دارید و حاضرید برای مانیتور گیمینگ حدود ۶۰ میلیون تومان هزینه کنید، با اودیسه Neo G9 تجربه‌ی عجیب و غریبی در انتظارتان خواهد بود.

برای صحبت در مورد تجربه‌ی کار با مانیتور خمیده سامسونگ،‌ باید ابتدا در مورد پارامترهایی مثل روشنایی نمایشگر، عملکرد رنگی و البته امکانات مختص گیمرها صحبت کنیم.

نورپردازی مانیتور اودیسه سامسونگ، از نوع mini LED است که در ۲۰۴۸ ناحیه، روشنایی پنل را تأمین می‌کنند. باتوجه به تعداد LED-ها و تعداد نواحی نورپردازی به‌مراتب بیشتر از پنل‌های LCD معمولی، پنل‌های مجهز به mini LED، روشنایی بیشتری تولید می‌کنند و از این نظر می‌توانند برای گیمرها انتخاب بهتری باشند.

روشنایی ۱۰۰۰ نیت در حالت HDR و دقت رنگ خیلی خوب، از خصایص آن بزرگوار است

نمایشگر مانیتور اودیسه از استاندارد +HDR10 پشتیبانی می‌کند و به‌گفته‌ی سامسونگ می‌تواند به بیشینه‌ی روشنایی ۲۰۰۰ نیت دست پیدا کند. برای بررسی ادعای سامسونگ، گزینه‌ی HDR را در تنظیمات ویندوز فعال کردم و با اندازه‌گیری روشنایی حین نمایش ویدئوی HDR با الگوی ۱۰ درصد (۱۰ درصد تصویر به‌رنگ سفید و بقیه مشکی) به حدود ۱۰۰۰ نیت رسیدم. بااین‌حساب، به‌نظر می‌رسد عدد ۲۰۰۰ نیت برای زمان‌هایی باشد که بخش کوچک‌تری از صفحه روشن است و سایر قسمت‌ها تاریک هستند.

درصورتی که حالت HDR را خاموش کنید، در تنظیمات نمایشگر پروفایل‌های SDR در دسترس قرار می‌گیرند که طبعا روشنایی پایین‌تری نسبت به پروفایل‌های HDR در اختیار قرار می‌دهند. در شرایطی که روشنایی (در منوی تنظیمات مانیتور) روی حالت ۱۰۰ درصد قرار داشته باشد، بیشترین روشنایی که از مانیتور تحویل می‌گیریم حدود ۳۶۰ نیت به‌دست می‌آید که برای یک مانیتور mini LED عالی نیست؛ اما قابل قبول است.

نمایشگرهای mini LED از نظر پوشش فضاهای رنگی نمی‌توانند به پای نمایشگرهای OLED برسند؛ اما طبق اندازه‌گیری‌های ما، مانیتور اودیسه‌ی سامسونگ، برای راضی‌کردن گیمرها در این بخش چیزی کم نمی‌گذارد. در پروفایل sRGB، دقیق‌ترین رنگ‌ها ارائه می‌شوند و دقت بازتولید رنگ‌ها عالی است؛ اما رنگ‌ها تا حد قابل مشاهده‌ای به‌سردی تمایل دارند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.