با عمیق‌ترین چاه های جهان آشنا شوید + جزئیات کامل

0 20

با عمیق‌ترین چاه های جهان آشنا شوید + جزئیات کامل

اگرچه انسان‌ها حفره‌های عمیق متعددی را حفر کرده‌اند، تعداد کمی از آن‌ها با گمانه فوق عمیق کولا رقابت می‌کنند که در سال ۲۰۲۳ نیز همچنان عمیق‌ترین گمانه روی زمین است.

چاه ابرژرف کولا که از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۲ در روسیه حفر شد، در ابتدا قرار بود به عمق ۱۵ کیلومتری برسد. اما در عمق ۱۲ کیلومتری، دما بیش از ۱۸۰ درجه سانتیگراد بود و مته قادر نبود در آن دما کار کند. در این دما، سنگ‌ها چنان انعطاف‌پذیر بودند که دانشمندان آن‌ها را به پلاستیک تشبیه می‌کردند.

عمقی که چاه ابرژرف کولا به آن می‌رسد، عمیق‌ترین نقطه‌ای درنظر گرفته می‌شود که به‌طور مصنوعی در زمین حفر شده است، زیرا گرچه گمانه‌های دیگر ممکن است طویل‌تر باشند، کولا در عمق بیشتری از پوسته نفوذ می‌کند.

گمانه کولا به هدف پژوهشی خود یعنی حفاری پوسته زمین تا حداکثر عمق ممکن دست یافت، اما پس از مواجهه با دمای بسیار گرم پروژه رها شد و روی گمانه پوشانده شد.

گرچه چاه ابرژرف کولا درنهایت بسته شد، کشفیات علمی فراوانی حاصل کرد. دانشمندان در اعماق پوسته هم آب و هم فسیل موجودات تک‌سلولی را پیدا کردند. علاوه‌براین، این پروژه به بازنگری تئوری‌های علمی مانند تخمین دمای زمین و اعتقاد به ناپیوستگی کنراد در سطح جهان (مرز زمین‌شناسی که تصور می‌شد در سراسر جهان وجود دارد) کمک کرد.

چاه آب وودینگدین در بریتانیاSource link

Leave A Reply

Your email address will not be published.