با سرس، نزدیک‌ترین سیاره کوتوله به زمین آشنا شوید + جدید

0 14

با سرس، نزدیک‌ترین سیاره کوتوله به زمین آشنا شوید + جدید

سرس و دیگر سیاره‌های کوتوله

سرس در مقایسه‌ با دیگر سیاره‌های کوتوله که در فاصله‌ی بسیار دوردستی در کمربند کویپر فرانپتونی قرار دارند، نزدیک‌ترین سیاره کوتوله به زمین شمار می‌رود. این سیاره دارای شباهت‌هایی به دیگر سیاره‌های کوتوله مثل پلوتو و اریس است.

برخلاف دیگر سیاره‌های کوتوله، بخش زیادی از سرس از سنگ تشکیل شده است

برای مثال سرس باقی‌مانده‌ی شکل‌گیری منظومه‌ی شمسی است. سرس در ابتدا به شکل پیش‌سیاره‌ای بود که نتوانست به ابعاد کافی سیاره‌ای برسد. با این‌حال سرس از نظر ترکیب تفاوت‌هایی دارد. بخش زیادی از این سیاره کوتوله از سنگ تشکیل شده است، در حالی که پلوتو و همسایگانش عمدتا یخی هستند.

البته سرس دارای مقداری یخ است و چگالی کلی آن تقریبا ۲ تا ۲٫۳ گرم بر سانتی‌متر مکعب است که به عنوان سیاره سنگی بسیار پائین است. این ویژگی نشان می‌دهد یک‌چهارم سرس از یخ تشکیل شده است که بخشی از آن‌ها در سنگ‌های سطحی موجودند و بخشی دیگر در لایه‌های زیر سطح قرار دارند.

در سال ۲۰۱۵، کاوشگر داون ناسا که از وستا بازدید کرده بود، به سمت سیاره کوتوله سرس حرکت کرد. این کاوشگر با نزدیک‌شدن به سرس از نقطه‌ی درخشان روی سطح این سیاره عکس‌برداری کرد. این نقطه در واقع منطقه‌ای از بخش‌های درخشان معروف به Cerealia Facula است. با بررسی دقیق‌تر، صدها قطعه‌ی درخشان روی سرس کشف شدند. دانشمندان در ابتدا تصور می‌کردند این بخش‌های درخشان از یخ ساخته شده‌اند.

با ثبت تصاویر دقیق‌تر مشخص شد مناطق یادشده در واقع بخش‌های بزرگی از رسوب‌های سفید در دهانه‌ی برخوردی ۹۲ کیلومتری موسوم به اوکاتور هستند. این نقاط در واقع یخ نبودند، بلکه کربنات‌سدیم باقی‌مانده از شورآب‌هایی بودند که به سطح راه یافتند و با تصعیدشان رسوب‌هایی را از خود به جای گذاشته‌اند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.