با خطرات گاز مرگ آفرین آبگرمکن آشنا شوید + جدید

0 57

با خطرات گاز مرگ آفرین آبگرمکن آشنا شوید + جدید

بررسی آمارهای چند سال اخیر سازمان آتش‌نشانی تهران نشان می‌دهد بیشترین علت گاز‌گرفتگی، نقص در سیستم دودکش آبگرمکن و بخاری است. سیستم دودکش از مؤلفه‌های مختلفی تشکیل شده و قسمتی که در آن احتراق انجام می‌شود، بخش کوره‌ی آبگرمکن محسوب می‌شود. کوره یک خروجی دارد که ازطریق آن مخلوطی از گاز‌های مختلف منتشر می‌شود و گازهای CO و CO2 بیشترین آن را تشکیل می‌دهند.

در این مقاله از زومیت تمام موارد ایمنی و استاندارد را مورد برسی قرار می‌دهیم تا از بروز خطراتی نظیر گازگرفتگی و خفگی جلوگیری کنیم. عدم آگاهی کاربران در خصوص استفاده از وسایل گازی نظیر آبگرمکن می‌تواند خطرساز باشد. ما در این مقاله سعی داریم تا حدودی این مشکلات را رفع کنیم.

گاز CO2 و CO

گاز منو‌کسید‌ کربن بی‌رنگ و بی‌بو است و در اثر احتراق ناقص تولید می‌شود. معمولاً در وسایل گرمایشی مانند بخاری، آبگرمکن، شومینه و اجاق گازها به علت سیستم تهویه نامناسب (دودکش) باعث مسمومیت و حتی مرگ می‌شود. علائم تنفس طولانی این گاز شامل سردرد، گیجی و خواب آلودگی شده و در نهایت، فرد مسموم دچار تهوع، استفراغ و تپش قلب می‌شود. باید توجه داشته باشید که استنشاق مقادیر بالای گاز CO می‌تواند سبب کاهش هوشیاری و مرگ شود.

دودکش

گاز دی‌اکسید کربن (CO2) خطر مسمومیت مانند گاز منوکسید کربن (CO) را ندارد؛ اما گاز CO از خطر مسمومیت بسیار بالایی برخوردار است. دودکش یا لوله بخاری اولین وسیله‌ی خروج گازهای دستگاه به‌حساب می‌آید و قطر این لوله باید بزرگ‌تر یا مساوی با خروجی آبگرمکن باشد.

گاهی اوقات دیده می‌شود که به علت کوچک بودن دهانه‌ی ورودی دودکش دیوار، از یک لوله تبدیل (از قطر بیشتر به قطر کمتر) استفاده می‌شود که به‌دلیل ایجاد گرفتگی در مسیر جریان هوا، بخشی از گاز CO را به فضای داخل منزل پس‌ می‌زند. دودکش‌ها باید حتماً دارای شیب مثبت باشند؛ یعنی جهت دودکش رو به بالا باشد نه به سمت پایین.

بارها مشاهده شده که در خانه‌سازی، خروجی دودکش دیوار را در سطح پایینی نسبت به زمین ساخته‌اند و خروجی آبگرمکن را خارج از دسترس طراحی کرده‌اند. به‌همین‌خاطر مردم ناچارند از ترفند‌های غیرایمن برای مهار دود بخاری یا آبگرمکن استفاده کنند که بسیار خطرناک است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.