این پردازنده با سلول مغز انسان ساخته شده است! + جزئیات کامل

0 31

این پردازنده با سلول مغز انسان ساخته شده است! + جزئیات کامل

سال گذشته دانشمندان دانشگاه موناش استرالیا پردازنده‌ی نیمه‌بیولوژیکی جدیدی به نام DishBrain تولید کردند که تفاوت مهمی با سایر پردازنده‌ها داشت: درحالی‌که پردازنده‌های معمولی از سیلیکون بهره می‌گیرند، DishBrain به حدودا ۸۰۰٬۰۰۰ سلول مغز انسان و موش که در آزمایشگاه رشد کرده بودند و به‌عنوان الکترود فعالیت می‌کردند مجهز بود.

پردازنده‌ی DishBrain که به نوعی از خود ادراک نشان داده بود، تنها در پنج دقیقه یاد گرفت که چگونه بازی Pong را انجام دهد. آرایه‌ی میکروالکترود موجود در DishBrain نه‌تنها می‌توانست فعالیت سلول‌های مغز را بخواند، بلکه با سیگنال الکتریکی آن‌ها را تحریک می‌کرد.

اعضای دانشگاه موناش نسخه‌ی جدیدی از بازی Pong را طراحی کردند که در آن، سلول‌های مغز با یک محرک الکتریکی متحرک تغذیه می‌شدند تا سلول‌ها بفهمند که توپ در کدام طرف نمایشگر قرار گرفته است و چقدر از راکت فاصله دارد. آن‌ها به سلول‌های مغز امکان دادند که راکت را کنترل کنند و آن را به سمت راست و چپ حرکت دهند.

دسته‌های کوچکی از سلول‌های مغز همواره در تلاشند غیرقابل‌پیش‌بینی‌بودن در محیط اطراف‌شان را به حداقل برسانند. دانشمندان با استفاده از این واقعیت، سیستم امتیازدهی بسیار ساده‌ای راه‌اندازی کردند. اگر راکت به توپ برخورد می‌کرد، سلول‌ها یک محرک خوب و قابل‌پیش‌بینی دریافت می‌کردند. در عوض اگر راکت به توپ برخورد نمی‌کرد، چهار ثانیه تحریک کاملا غیرقابل‌پیش‌بینی به سلول‌ها داده می‌شد.

نخستین بار در DishBrain بود که از سلول‌های مغز رشدکرده در آزمایشگاه برای چنین هدفی استفاده شد. سلول‌ها در DishBrain نه‌تنها توانایی درک دنیا را داشتند بلکه می‌توانستند روی آن تأثیر بگذارند. نتایج آزمایش، تحسین‌برانگیز بود.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.