این رابط جدید مغز و کامپیوتر به قرارگیری درون مغز نیاز ندارد + جدید

0 66

این رابط جدید مغز و کامپیوتر به قرارگیری درون مغز نیاز ندارد + جدید

نورالینک ایلان ماسک، تنها شرکتی نیست که درزمینه‌ی اتصال مغز انسان به کامپیوتر پیشرفت کرده است. به‌گزارش وایرد، اخیراً جراحان در دانشگاه ویرجینیای غربی نوارهای نازکی از ماده‌ی سلفون‌مانند را روی سطح مغز سه بیمار قرار دادند.

این نوارهای هم‌اندازه با ناخن شست که استارتاپ پرسیژن نوروساینس (Precision Neuroscience) آن‌ها را ساخته است، به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا بدون اینکه به بافت ظریف مغز آسیبی وارد کنند، به سطح آن بچسبند.

در طول ۱۵ دقیقه‌ای که دستگاه‌ها روی سطح مغز قرار داشتند، ایمپلنت‌ها توانایی خواندن و ثبت و نشان‌دادن محل فعالیت الکتریکی در بخشی از لوب پیشانی بیماران را داشتند که در پردازش اطلاعات حسی مؤثر است. بیماران مطالعه‌شده به‌منظور برداشتن تومور مغزی در بیمارستان بستری بودند و پزشکان از ابزارهای استارتاپ مذکور درکنار الکترودهای استاندارد استفاده کردند.

اگرچه مطالعه کوچک و آزمایشی بود، پرسیژن را قدمی به ساخت رابط مغز و کامپیوتر (BCI) نزدیک‌تر می‌کند. رابط مغز و کامپیوتر سیستمی است که ارتباط مستقیم میان مغز و یک دستگاه خارجی را ممکن می‌سازد.

هدف کوتاه‌مدت پرسیژن آن است که دستگاه آن‌ها با اهداف تشخیصی مجوز سازمان غذا و داروی ایالات متحده را بگیرد و به‌عنوان جایگزین الکترودهایی عمل کند که درحال‌حاضر، برای تشخیص تومور و تشنج‌های صرع از آن‌ها استفاده می‌شود. هدف بلندمدت این شرکت کمک به افراد فلج برای برقراری ارتباط و حرکت کردن است.

پرسیژن یکی از شرکت‌های مختلفی ازجمله نورالینک و سینکرون است که هدفشان تجاری‌سازی دستگاه‌هایی است که به افراد اجازه می‌دهد تا فقط با استفاده از ذهن خود کامپیوتر و اندام مصنوعی را کنترل کنند.

رابط‌های مغز و کامپیوتر سیگنال‌های مغز را می‌گیرند و آن‌ها را رمزگشایی می‌کنند. این اطلاعات به دستورهایی ترجمه و به ابزارهای الکترونیکی منتقل می‌شوند که اعمال خاصی مانند تایپ‌کردن روی صفحه‌نمایش و کنترل نشانگر ماوس یا حرکت‌دادن بازوی رباتیک را انجام می‌دهند.

ازآن‌جا‌که نورون‌ها سیگنال‌های الکتریکی تولید می‌کنند، دانشمندان می‌توانند از الکترودهای فلزی رسانا برای ثبت آن فعالیت استفاده کنند. درحال‌حاضر، دستگاهی به نام آرایه‌ی یوتا پایه‌ی اصلی پژوهش درزمینه‌ی رابط‌‌های مغز و رایانه است.

آرایه‌ی یوتا که از سیلیکون سخت ساخته شده است، ۱۰۰ سوزن برجسته ریز دارد که با فلز رسانا پوشانده شده است. آرایه‌ی یوتا به بافت مغز می‌چسبد و فعالیت نورون‌های اطراف را ثبت می‌کند. ازآن‌جا‌که آرایه‌ی یوتا به بافت مغز نفوذ می‌کند، می‌تواند موجب التهاب و زخم در اطراف محل کاشت شود که به‌مرور‌زمان موجب کاهش کیفیت سیگنال می‌شود. کیفیت سیگنال مهم است؛ زیرا بر کارایی رابط مغز و رایانه اثر می‌گذارد.

کسی نمی‌داند آرایه‌ی یوتا تا چه مدت می‌تواند در مغز بماند. تاکنون، ناتان کوپلند رکوردار طولانی‌ترین مدت داشتن آرایه درون مغز خود است و امسال هشتمین سالی است که این دستگاه درون مغز او فعال است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.