اینتل حالا برترین شرکت تراشه‌ساز دنیا است + جدید

0 10

اینتل حالا برترین شرکت تراشه‌ساز دنیا است + جدید

گزارش مؤسسه‌ی تحقیقاتی گارتنر نشان می‌دهد که درآمد اینتل با وجود نرخ رشد منفی در سال ۲۰۲۳، حدود ۴۸٫۷ میلیارد دلار بوده است. این رقم به‌طرز قابل توجهی بیشتر از درآمد ۳۹٫۹ میلیارد دلاری سامسونگ از کسب‌وکار فروش پردازنده و رم است که در جایگاه بعدی قرار می‌گیرد.

سال ۲۰۲۳ را نمی‌توان سال پررونقی برای صنعت نیمه‌هادی به حساب آورد؛ زیرا نتایج بررسی‌های گارتنر نشان می‌دهد آمار فروش کلی تراشه‌ها در سال گذشته حدود ۱۱ درصد نسبت‌به ۲۰۲۲ کاهش داشته که عمده‌ی آن ناشی از رکود بی‌سابقه‌ی بازار رم بوده است.

تیم آبی در سال ۲۰۲۳ موفق شد به پیروزی کوچکی دست پیدا کند و رتبه‌ی اول را از سامسونگ پس بگیرد و جایگاه بزرگترین شرکت تولیدکننده‌ی تراشه‌ در دنیا را به خود اختصاص دهد.

جدول گارتنر برای درآمد شرکت های برتر تولید تراشه و رم در جهان
۱۰ شرکت برتر از نظر درآمد حاصل از فروش تراشه‌ (رم و غیر رم) | اعداد در واحد میلیارد دلار هستند

گزارش گارتنر شامل درآمد طراحان تراشه است که محصولات آن‌ها معمولاً از طریق برون‌سپاری یا به‌وسیله‌ی تجهیزات خودشان تولید می‌شود. برخلاف پردازنده‌ها، تراشه‌های رم توسط چند شرکت به‌جز اینتل تولید می‌شوند و گزارش گارتنر همه‌ی آن‌ها را در نظر گرفته است.

TSMC در آمار گارتنر وارد نشده، زیرا این شرکت تایوانی محصولاتش را خودش طراحی نمی‌کند و صرفاً برای مشتریانش تراشه می‌سازد.

پیچیدگی‌های موجود در طراحی انواع پیشرفته‌ی پردازنده اینتل، تیم آبی را در سال ۲۰۲۲ از کسب‌وکار رم دور کرد تا خط تولید DRAM خود را به SK Hynix بفروشد. از قضا این تصمیم بی‌جا هم نبود، زیرا به‌گفته‌ی الن پریستلی، تحلیلگر ارشد گارتنر، بازار تراشه‌های رم با افت ۳۷ درصدی در سال ۲۰۲۳ روبه‌رو شد که بدترین دوران در تاریخ این صنعت بوده است.

پس از اینتل و سامسونگ که به ترتیب ۴۸٫۶ و ۳۹٫۹ میلیارد دلار درآمد کسب کردند، کوالکام با درآمد ۲۹ میلیارد دلار، سومین شرکت تراشه‌ساز سال ۲۰۲۳ است.

در سال ۲۰۲۳ شاهد درخشش تیم سبز بودیم که توانست با تمرکز بر هوش مصنوعی و افزایش فروش کارت گرافیک انویدیا، جایگاه خود را از لحاظ درآمد و سودآوری به رتبه‌ی پنجم جدول برساند و جزو معدود شرکت‌های با نرخ رشد خیره‌کننده‌ی مثبت ۵۶ درصد قرار بگیرد. انویدیا در سال ۲۰۲۲ در رتبه‌ی دوازدهم قرار داشت.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.