اگر صاعقه به انسان برخورد کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ + جدید

0

[ad_1]

اگر صاعقه به انسان برخورد کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ + جدید

رکورد جهانی بیشترین صدمات ناشی از صاعقه، دراختیار «روی سالیوان»، پارکبان پارک ملی شناندوا در ویرجینیای آمریکا است. سالیوان بین سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۷۷ هفت مرتبه مورد اصابت صاعقه قرار گرفت. هرچند او به‌دلیل آتش‌گرفتن موها و لباس‌های خود دچار سوختگی شده بود، توانست از هر هفت حادثه جان سالم به‌در ببرد؛ اما در سال ۱۹۸۳ در سن ۷۲ سالگی دراثر خودکشی جان باخت.

افکار خودکشی یکی دیگر از علائم رایج در بازماندگانی است که دردهای شدید و مشکلات مربوط به بهبودی را تجربه می‌کنند. این موضوع را استیو مشبرن در گفتگوی خود با واشنگتن پست عنوان کرده است. مشبرن در سال ۱۹۶۹، پس از برخورد صاعقه دچار شکستگی کمر شد و درحال‌حاضر مدیریت یک گروه بین‌المللی پشتیبانی از نجات‌یافتگان صاعقه را برعهده دارد.

خوشبختانه صدمات ناشی از صاعقه، جزو قابل‌پیشگیری‌ترین موارد در کشورهای توسعه‌یافته به‌شمار می‌روند. به‌توصیه‌ی کوپر، هنگام وقوع رعدوبرق باید هرچه‌سریع‌تر به فضایی ایمن پناه ببرید و تا ۳۰ دقیقه پس از آنکه هیچ صاعقه‌ای اتفاق نیفتاد، از پناهگاه خود خارج نشوید.

طبق هشدار بلومنتال، تنها ۳ تا ۵ درصد از صاعقه‌ها به‌صورت مستقیم با انسان برخورد می‌کنند. به‌گفته‌ی او، صدمات ناشی از برخورد اجسامی مانند درخت یا ساختمان به انسان پس از برخورد صاعقه به آن‌ها، ۵ درصد دیگر از آسیب‌های رعدوبرق را شامل می‌شوند. شایع‌ترین آسیب‌های صاعقه که ۸۰ درصد از صدمات آن را تشکیل می‌دهند به صاعقه‌های جانبی و جریان زمین مربوط می‌‌شوند.

در صاعقه‌ی جانبی، قربانی در نزدیکی جسمی قرار دارد که صاعقه به آن برخورد کرده و درنتیجه مقداری از پتانسیل الکتریکی به فرد تماشاچی منتقل می‌شود. در جریان زمین نیز اتفاق مشابهی رخ می‌دهد و زمانی اتفاق می‌افتد که صاعقه به زمین زیر پای قربانی برخورد کند. این حوادث می‌توانند به آسیب چند نفر به‌صورت هم‌زمان منجر شوند. به‌گفته‌ی بلومنتال، همین موضوع سبب می‌شود تا هنگام برخورد صاعقه به زمین، گله‌های حیوانات به‌صورت یک‌جا ازبین بروند.

۱۰ تا ۱۲ نهایی آسیب‌های صاعقه، از پدیده‌ی عجیبی به‌نام «جریان‌های رو به بالا» ناشی می‌شوند. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که نیروهای الکتریکی با بار مثبت روی زمین، جذب ابرهای طوفانی با بار منفی در بالای سر می‌شوند. با تقویت بار مثبت، پیچکی از هوای باردار به سمت آسمان حرکت می‌کند و یک شوک الکتریکی به سمت زمین روانه می‌شود.

امروزه به لطف تلاش‌های کوپر و همکارانش در شورای ملی ایمنی صاعقه، مرگ‌ومیرهای ناشی از اصابت صاعقه به انسان در آمریکا بسیار نادر هستند. این شورا از سال ۲۰۰۱ تاکنون، به‌منظور آگاهی‌رسانی درمورد خطرات صاعقه، یک هفته را به‌عنوان هفته‌ی آگاهی از ایمنی صاعقه درنظر گرفته است. هنگام شروع کار این گروه، شمار قربانیان صاعقه در آمریکا به‌طور متوسط ۵۵ نفر در سال بود؛ اما این رقم در سال ۲۰۲۲ به ۱۹ نفر کاهش یافت.

اکنون کوپر و بلومنتال امیدوار هستند تا سطح آگاهی و منابع مشابهی مانند صاعقه‌گیرها را در آفریقا نیز ایجاد کنند. ابتکار جدید کوپر در راه‌اندازی مراکز آفریقایی برای رعد‌وبرق و شبکه‌ی الکترومغناطیسی (ACLENet) روی کاهش مرگ‌ومیر انسان‌ها و حیوانات در سراسر این قاره متمرکز شده است. این ماموریت، به‌دلیل سرعت فزاینده‌ی تغییرات آب‌وهوایی و وقوع طوفان‌های مکرر و شدیدتر در قاره‌ی آفریقا، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بلومنتال می‌گوید: «ما در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر شاهد رویدادهای اقلیمی غیرمعمول‌تر خواهیم بود. بنابراین باید این پدیده‌ی مرگبار را جدی بگیریم.»

[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.