اگر بتوانید چاهی به قطر زمین حفر کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ + جدید

0

[ad_1]

اگر بتوانید چاهی به قطر زمین حفر کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ + جدید

مرز بین گوشته و هسته، موهو (ناپیوستگی موهوروویچیچ) نامیده می‌شود. دانشمندان برای اولین بار طی پروژه موهول در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ سعی کردند کف دریا را حفاری کنند تا به این ناحیه برسند، اما موفق نشدند.

فشار در هسته زمین ۳۵۰ میلیون برابر فشار اتمسفر در سطح زمین است

حفره‌ای که در تلاش برای ایجاد چاهی در کل زمین ایجاد می‌شود، فرو می‌ریزد، مگر اینکه به‌طور پیوسته سیالی معروف به گِل حفاری را درون حفره پمپ کنیم. در حفاری در اعماق دریا و چاه‌های نفت، این سیال ترکیبی از گل است که شامل مواد معدنی سنگینی مانند باریم می‌شود. وزن مایع فشار درون حفره را با فشار سنگ‌های اطراف به تعادل می‌رساند و از فروریختن حفره جلوگیری می‌کند.

گل حفاری دو نقش دیگر نیز ایفا می‌کند: سرمته را تمیز، از کثیف شدن ماشین‌آلات با شن و ماسه جلوگیری و همچنین به پایین‌آوردن دما کمک می‌کند. البته خنک نگه‌داشتن مته در درونی‌ترین لایه‌های زمین تقریبا غیرممکن خواهد بود. برای مثال، دمای گوشته ۱۴۱۰ درجه سانتی‌گراد است. در این دما فولاد ضدزنگ ذوب می‌شود، بنابراین مته باید از آلیاژ خاص گران‌قیمتی مانند تیتانیوم ساخته شود.

پس از عبور از گوشته، مته در عمق حدود ۲۸۹۶ کیلومتری به هسته زمین می‌رسد. هسته بیرونی عمدتا از نیکل و آهن مذاب ساخته شده است و دارای دمای ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ درجه سانتی‌گراد است. حفاری این آلیاژ بسیار داغ با مشکلات فراوانی همراه خواهد بود. حفاری هسته خارجی آتشین مانند حفاری درون مایع است و احتمالا مته را ذوب می‌کند، مگر اینکه آب سرد به پایین پمپ شود.

بیشتر بخوانید

مته پس از طی ۵۰۰۰ کیلومتر به هسته داخلی می‌رسد. در آن‌جا فشار چنان شدید است که با وجود دمای بسیار بالا، آهن و نیکل در حالت جامد می‌مانند. در این ناحیه فشارهای واقعا وصف‌ناپذیر در حدود ۳۵۰ گیگاپاسکال یا ۳۵۰ میلیون برابر فشار اتمسفر وجود دارد.

در تمام این مدت، مته به خاطر گرانش زمین به سمت هسته کشیده می‌شود. در مرکز هسته، گرانش مشابه قرار گرفتن در مدار و اساسا بی‌وزنی خواهد بود. علت آن است که کشش جرم زمین در تمام جهات برابر خواهد بود. سپس همان‌طور که مته به سمت دیگر سیاره می‌رود، کشش گرانش نسبت به موقعیت مته تغییر خواهد کرد و آن را دوباره به سمت هسته می‌کشد.

همان‌طور که مته به سمت سطح برمی‌گردد، باید دربرابر گرانش عمل کند و از هسته بیرونی، گوشته و پوسته سفر معکوس خود را انجام دهد. اگر از همه موانع عبور کنیم، وقتی به نقطه میانی زمین می‌رسید، بزرگ‌ترین مشکل این است که برای رسیدن به سمت دیگر راه بسیار طولانی در پیش خواهید داشت تا به آن‌سوی زمین برسید.

[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.