اورکاها، تنها حیوانات دردسرساز نیستند؛ زیرا دلفین‌ها نیز رفتارهای نگران‌کننده‌ای دارند + جزئیات کامل

0 61

اورکاها، تنها حیوانات دردسرساز نیستند؛ زیرا دلفین‌ها نیز رفتارهای نگران‌کننده‌ای دارند + جزئیات کامل

خبر حمله‌ی اورکاها یا نهنگ‌های قاتل به کشتی‌ها و غرق‌کردن آن‌ها در سواحل ایبری در اروپا، مردم جهان را مجذوب عملکرد عجیب این موجودات کرده است؛ اما این شناگران صیقلی، تنها ساکنان اقیانوس نیستند که یاد گرفته‌اند چگونه به حضور انسان در قلمروِ خود پاسخ دهند.

به‌گزارش ساینس آلرت، محققان دانشگاه کوئینزلند (UQ) در استرالیا گمان می‌کنند که دلفین‌های بینی‌بطری ساکن خلیج مورتون در نزدیکی بریزبن استرالیا به یکدیگر آموزش می‌دهند که از قایق‌ها گدایی یا درخواست ماهی کنند. بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، محققان علوم دریایی متوجه شدند که دلفین‌ها به قایق‌های ماهی‌گیری تفریحی نزدیک می‌شوند و از ته‌مانده‌ی غذایی تغذیه می‌کنند که انسان‌ها برای آن‌ها پرتاب می‌کنند.

لئونی هویسر، محقق در دانشگاه کوئینزلند، توضیح می‌دهد که هنگام انجام پایان‌نامه‌ای درباره‌ی ساختارهای اجتماعی دلفین‌ها، متوجه این پدیده‌ی عجیب‌و‌غریب شد. او می‌گوید هنگام انجام مطالعه‌ی خود در خلیج مورتون شبکه‌ای از دلفین‌ها را مشاهده کرده است که به‌طور مداوم در اطراف قایق‌های پهلوگرفته گشت‌زنی می‌کردند و منتظر ماهی‌گیران تفریحی بودند تا طعمه‌ها یا صیدهای دورریختنی و پسماندها را به‌طور غیرقانونی به آب پرتاب کنند.

ماهی‌گیری در خلیج مورتون بسیار رایج است و به‌نظر می‌رسد که برخی‌ از دلفین‌ها یاد گرفته‌اند که چگونه از آن بهره ببرند. درحال‌حاضر، غذا‌دادن به دلفین‌ها در خلیج غیرقانونی است؛ اما پایبندی به این قانون در زمانی‌که قایق‌های ماهی‌گیری دور از ساحل هستند، سخت است. اخیراً در خلیج دیگری در نزدیکی بریزبن مقام‌های ذی‌ربط مردی را به‌دلیل غذا‌دادن به دلفین‌ها به پرداخت چند‌صد دلار جریمه‌ی نقدی محکوم کردند.

ممکن است این قانون به‌عنوان مجازاتی نامتناسب برای انجام کار خیر به‌نظر برسد؛ اما غذا‌دادن به دلفین‌ها می‌تواند برای تک‌تک این حیوانات و گله‌هایشان بسیار زیان‌آور باشد. محققان هشدار می‌دهند که پرتاب ماهی و پسماند برای دلفین‌ها آن‌ها را درمعرض خطرهای جدی تغییرات رفتاری و برخورد با قایق‌های گذری قرار می‌دهد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.