انکولوژی چیست و متخصص خون چه وظایفی برعهده دارد؟ + جزئیات کامل

0 76

انکولوژی چیست و متخصص خون چه وظایفی برعهده دارد؟ + جزئیات کامل

انواع مختلف انکولوژیست‌ها را بشناسید

به‌دلیل چندوجهی‌بودن بیماری سرطان، انکولوژیست‌ها نیز انواع مختلفی دارند. برخی از این پزشکان فقط در حوزه‌ی درمان‌هایی خاص متخصص هستند و برخی دیگر نیز فقط انواع خاصی از سرطان را درمان می‌کنند. درادامه‌ی مقاله، انواع انکولوژیست‌ها و تخصص هریک از آن‌ها را معرفی ‌می‌کنیم.

انکولوژیست جراحی

انکولوژیست جراحی متخصصی است که برای درمان انواع سرطان از روش جراحی استفاده می‌کند. جراحی سرطان زمانی استفاده می‌شود که این بیماری گسترش نیافته باشد و پزشک معالج بتواند با برداشتن تومور و بافت اطراف آن، بیماری را کنترل کند.

انکولوژیست‌های جراحی علاوه‌بر تشخیص نوع و میزان پیشرفت بیماری و جراحی بیماران سرطانی، در مراحل پس از درمان نیز درکنار بیماران خود هستند و آن‌ها و خانواده‌هایشان را در این مراحل همراهی می‌کنند.

انکولوژیست پزشکی

گاهی اوقات پزشکان برای درمان بیماران سرطانی از روش‌هایی مانند دارودرمانی، شیمی‌درمانی، ایمونوتراپی، درمان‌های هورمونی و دیگر درمان‌های هدفمند استفاده می‌کنند. پزشکانی که این شیوه‌‌ها را برای درمان بیماران خود استفاده می‌کنند، انکولوژیست‌های پزشکی نام دارند و اغلب به‌عنوان پزشک اصلی سرطان هم شناخته می‌شوند.

اگر بیمار سرطانی در مراحل پیشرفته‌ی بیماری قرار داشته باشد و روش‌های درمانی کارساز نباشند، انکولوژیست پزشکی از درمان‌های تسکین‌دهنده برای کمک به این فرد استفاده می‌کند. اکثر انکولوژیست‌های پزشکی در‌زمینه‌ی هماتولوژی (خون‌شناسی) تخصص دارند.

انکولوژیست پرتودرمانی

پزشکانی که دوران دستیاری پزشکی (رزیدنتی) را گذرانده و فلوشیب انکولوژی پرتودرمانی را نیز سپری کرده باشند، انکولوژيست پرتودرمانی نام دارند. این گروه از پزشکان برای درمان سرطان از پرتودرمانی مناسب با نوع سرطان بیمار استفاده می‌کنند.

انکولوژیست‌های پرتودرمانی پس از نقشه‌برداری قسمت‌هایی از بدن بیمار که قرار است پرتودرمانی روی آنان انجام شود، مقدار تابش و تعداد جلسات درمانی موردنیاز بیمار را تعیین می‌کنند.

تعداد زیادی از بیماران سرطانی تحت پرتودرمانی قرار می‌گیرند. این موضوع میزان درگیری انکولوژیست‌های پرتودرمانی را در درمان انواع سرطان‌ها افزایش داده و راه را برای توسعه‌ی شیوه‌های جدید در این حوزه هموارتر کرده است.

درحال‌حاضر، این پزشکان از روش‌های جدید و بسیار مؤثری مانند رادیوتراپی استریوتاکتیک استفاده می‌کنند که علاوه‌بر درمان تومورهای ابتدایی، در سرطان‌هایی نیز کاربرد دارند که قسمت‌های دیگر بدن را درگیر کرده‌اند.

انکولوژیست زنان و زایمان

متخصصان زنان و زایمان پس از گذراندن دوره‌های فوق‌تخصصی درمان سرطان‌های زنان، به‌عنوان انکولوژیست زنان به کار خود ادامه می‌دهند. این پزشکان درزمینه‌ی درمان سرطان‌هایی مانند سرطان تخمدان و سرطان رحم و سرطان دهانه‌ی رحم تخصص دارند و برای این‌ کار از روش‌های درمانی مختلف مانند درمان‌های دارویی و حتی جراحی استفاده می‌کنند.

انکولوژیست‌های زنان و زایمان علاوه‌بر درمان انواع سرطان‌های زنان، در‌زمینه‌ی درمان اختلال‌ها و بیماری‌های زنانه هم تخصص دارند. نابه‌جایی آستر رحم (آندومتریوز) و تومور فیبوئید (تومور خوش‌خیم) ازجمله اختلالاتی هستند که این گروه از انکولوژیست‌ها می‌توانند بهترین درمان‌های ممکن را برای آن‌ها انجام دهند.

انکولوژیست کودکان

سرطان خون (لوسمی)، تومور بدخیم استخوانی (استئوسارکوم)، سارکوم یوئینگ و انواع تومورهای مغزی کودکان ازجمله بیماری‌هایی هستند که در سنین کودکی و نوجوانی ظاهر می‌شوند. در چنین شرایطی، انکولوژیست‌های کودکان بهترین گزینه برای کمک به این بیماران و خانواده‌های آن‌ها به‌شمار می‌روند.

سرطان‌های کودکان معمولاً در بازه‌ی زمانی پس از تولد تا ۱۸ سالگی بروز می‌کنند؛ اما در برخی از مواقع نیز، این بیماری‌‌ها افراد بزرگ‌سال را درگیر می‌کنند. در چنین شرایطی، ممکن است افراد ترجیح دهند که انکولوژیست کودکان درمان آنان را برعهده بگیرد؛ چراکه این پزشکان تخصص و مهارت بسیاری در‌زمینه‌ی درمان انواع سرطان‌های کودکان دارند.

انکولوژیست عصب‌شناس

انکولوژیست‌های عصب‌شناس بیماران مبتلا به سرطان مغز و نخاع یا افرادی که تومورهای سرطانی روی سیستم عصبی آنان تأثیر گذاشته است، درمان می‌کنند. این پزشکان تخصص و دانش کافی را در این زمینه دارند و برای درمان بیماران سرطانی خود از روش‌های مختلف و تخصصی استفاده می‌کنند.

گاهی اوقات بیماران با عوارض عصبی ناشی از درمان‌های استفاده‌شده برای سرطان درگیر می‌شوند. در چنین شرایطی نیز، انکولوژیست‌های عصب‌شناس وارد عمل می‌شوند و برای به‌حداقل‌رساندن این عوارض، اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

انکولوژیست سالمندان

همان‌طور‌که سرطان‌های کودکان را انکولوژیست‌های کودکان درمان می‌کنند، سالمندان مبتلا به انواع مختلف سرطان دست‌وپنجه نیز بهتر است زیرنظر انکولوژیست‌های سالمندان قرار گیرند.

سالمندان مسن‌تر از ۶۵ سالی که به انواع سرطان مبتلا هستند، به مراقبت‌ها و حتی درمان‌های خاصی نیاز دارند. انکولوژیست‌های سالمندان با داشتن دانش کافی در این زمینه، بهترین درمان‌ها و مراقبت‌ها را برای این گروه از بیماران در نظر می‌گیرند.

انکولوژیست اورولوژی

انکولوژیست‌های اورولوژی در درمان سرطان‌های دستگاه ادراری زنان و مردان تخصص دارند. دستگاه ادراری انسان پروستات، کلیه‌ها، مثانه، آلت تناسی و بیضه‌ها را شامل می‌شود و ممکن است درگیر سرطان‌های مختلفی شود که هریک از آن‌ها شرایط خاص خود را دارند و به تناسب آن درمان‌های خاصی را نیز می‌طلبند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.