انسلادوس؛ هرآنچه باید درباره قمر یخی زحل بدانید + جزئیات کامل

0 80

انسلادوس؛ هرآنچه باید درباره قمر یخی زحل بدانید + جزئیات کامل

حداقل ۱۰۱ آبفشان، مواد یخی را از زیر سطح انسلادوس به داخل فضا پخش می‌کنند. نیروهای گرانشی و برهم‌کنش این قمر با سیاره‌ی والدش زحل، باعث باز و بسته‌ شدن شکاف‌های آن می‌شود. وقتی انسلادوس در دورترین فاصله از زحل قرار دارد، آبفشان‌ها قدرت بیشتری پیدا می‌کنند اما خروجی گاز آن‌ها در این حین افزایش نمی‌یابد. این شواهد دقیقا برخلاف انتظارات دانشمندان است و مدرکی برای فعالیت‌های جالب‌توجه است.

از زمان ورود کاوشگر کاسینی به مدار زحل در سال ۲۰۰۴، خروجی حداقل برخی از آبفشان‌های انسلادوس کاهش یافته است اما علت دقیق آن هنوز مشخص نیست. گرچه این قمر منجمد قاعدتا باید برای جریان آب مایع بسیار سرد باشد، آمونیاک موجود در مواد منتشرشده از انسلادوس می‌تواند مانند ماده‌ای ضدانجماد عمل کند که از یخ زدن آب زیر سطح این قمر جلوگیری می‌کند.

قطر انسلادوس تنها یک هفتم قطر قمر زمین است. این قمر ششمین و سنگین‌ترین قمر زحل است؛ مانند اغلب اجرام بیضی‌شکل، قسمت استوای انسلادوس به دلیل آثار گرانشی چرخش، اندکی برآمده‌تر است. ازآنجاکه این قمر نسبتا کوچک است و کمترین اثر گرانشی را در سطح خود دریافت می‌کند، دانشمندان از کشف جو در آن شگفت‌زده شدند. جو انسلادوس در قطب جنوب و قسمت گرم‌تر این قمر غالب است.

حقایق انسلادوس

بر اساس پژوهشی در سال ۲۰۱۹، انسلادوس احتمالا نزدیک به یک میلیارد سال قدمت دارد. به همین دلیل به مقصد بی‌نقصی برای جستجوی حیات تبدیل می‌شود. با این‌حال پژوهش‌های موجود صرفا مبتنی بر شبیه‌سازی‌های کامپیوتری هستند و به سختی می‌توان به قدمت واقعی انسلادوس رسید. بر اساس پژوهش‌های اولیه برآورد کرده بودند که انسلادوس و چند قمر دیگر زحل احتمالا ۱۰۰ میلیون سال پیش تشکیل شده‌اند.

انسلادوس که بین قمرهای میماس و تتیس قرار گرفته است تقریبا ۲۳۸ هزار کیلومتر از زحل فاصله دارد. نزدیک به ۳۳ ساعت طول می‌کشد تا انسلادوس مدار خود به دور زحل را کامل کند. این قمر هم مانند ماه زمین نسبت به زحل دارای قفل جزر و مدی است یا به بیان دیگر همیشه یک سمت انسلادوس به طرف زحل قرار دارد. انسلادوس همچنین دارای رزونانس مداری است، به طوری که برهم‌کنش گرانشی بین انسلادوس و یکی از قمرهای بزرگ‌تر زحل به نام دیون، باعث می‌شود قمرها در بازه‌های منظمی با یکدیگر تراز شوند. احتمالا دیون عامل گرمایش کشندی انسلادوس است و به همین دلیل می‌توان آن را مسئول مایع ماندن اقیانوس زیر سطح انسلادوس درنظر گرفت.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.