انسان‌ها آن‌قدر آب زیرزمینی استخراج کرده‌اند که محور زمین تغییر کرده است + جدید

0 36

انسان‌ها آن‌قدر آب زیرزمینی استخراج کرده‌اند که محور زمین تغییر کرده است + جدید

زمین درحالی‌که روی محور خود می‌چرخد، مثل فرفره‌ای نامتعادل دچار نوسان می‌شود. ریزش آهن مذاب در هسته‌ی زمین، ذوب‌شدن یخ، جریان‌های اقیانوسی و حتی طوفان‌ها همگی می‌توانند موجب انحراف قطب‌های زمین شوند. اکنون دانشمندان دریافته‌اند که پمپاژ آب‌های زیرزمینی به‌دست انسان برای آشامیدن و آبیاری نیز نقش چشمگیری در رانش قطب‌های سیاره ایفا کرده است.

به‌گزارش ساینس، سورندرا آدیکاری، ژئوفیزیکدان از آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا و متخصص در زمینه‌ی چرخش زمین که در مطالعه‌ی اخیر شرکت نداشته است، می‌گوید: نحوه‌ی نوسان زمین تحت تاثیر فعالیت‌های ما قرار دارد. این یافته تا اندازه‌ای گیج‌کننده است.»

تصور کنید توپ بسکتبال را روی انگشت خود می‌چرخانید. اگر بتوانید توپ را متعادل نگه دارید، به‌طور مساوی در امتداد محور خود می‌چرخد؛ اما اگر کمی وزن به یک قسمت از توپ اضافه کنید یا از وزن قسمتی دیگر بکاهید، توپ به سرعت نامتعادل می‌شود، تاب می‌خورد و محور چرخش خود را تغییر می‌دهد. محور زمین نیز دچار نوسان یا تاب‌خوردگی است و قطب شمال آن هر سال دایره‌ای به عرض تقریبا ۱۰ متر رسم می‌کند. مرکز این نوسان نیز در درازمدت تغییر می‌کند؛ به‌گونه‌ای که در دوران اخیر هر ساله تقریبا ۹ سانتی‌متر در جهت ایسلند کج شده است.

کلارک ویلسون، ژئوفیزیکدان از دانشگاه تگزاس در آستین و همکارانش فکر کردند که حذف ده‌ها گیگاتن آب زیرزمینی در هر سال ممکن است بر نوسان سیاره تاثیر گذاشته باشد؛ اما آن‌ها می‌دانستند که بیرون‌کشیدن آب از دل زمین نمی‌تواند تنها عامل به‌شمار آید.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.