انزوای دیرینه جنوبگان چگونه به لطف استارلینک به پایان رسید؟ + جدید

0

[ad_1]

انزوای دیرینه جنوبگان چگونه به لطف استارلینک به پایان رسید؟ + جدید

افراد برای صرفه‌جویی در هزینه‌های گران‌قیمت تلکس، کد ویژه‌ی «ویزا WYSSA» را به وجود آوردند. این راه‌حل خلاقانه نیز در تاریخ جنوبگان افسانه‌ای شد. کد ویزا مخفف «با تمام عشقم، عزیزم» بود و طیف گسترده‌ای از عبارات از پیش تعیین‌شده را برای موضوعات رایج ارائه می‌کرد، از مشکلات زندگی در جنوبگان (YAYIR: برف از شکاف‌های کوچک به کلبه نفوذ کرده است) گرفته تا احساسات محبت‌آمیز (YAAHY: در آرزوی دوباره شنیدن صدای تو، عزیزم).

زمانی برای تحول

اگر امروزه از پایگاه‌های جنوبگان دیدن کنید، سازه‌های کروی‌شکل رادیویی عظیمی را می‌بینید که آنتن‌پوش یا رِیدوم نام دارند. درون این سازه‌ها، دیش‌هایی قرار دارد که ماهواره‌های پایگاه‌های جنوبگان را ردیابی می‌کنند.

اولین ماهواره‌ها که توسط شرکت بریتانیایی اینمارسَت اداره می‌شدند، در اوایل دهه‌ی ۱۹۸۰ آنلاین شدند و پیشرفت بزرگی در پخش رادیویی رقم زدند. شبکه‌ی اینمارست تا ۷۵ درجه عرض جغرافیایی، ۹ درجه از جنوب دایره‌ی جنوبگان را پوشش می‌داد؛ به این معنی که امروزه نیز بعضی از پایگاه‌های جنوبگان را پوشش می‌دهد.

در دهه‌ی ۱۹۹۰، منظومه ماهواره‌ای ایریدیوم که از ماهواره‌های مدار پایینی زمین تشکیل شده بود، وارد عمل شد. این ماهواره‌ها به مدارهای قطبی پرتاب شدند و خدمات مستمری را به تمام نقاط جنوبگان ارائه دادند. دسترسی گسترده به تلفن ماهواره‌ای و ایمیل به سرعت جایگزین رادیو شد. اما تماس‌های تلفنی با وجود امکان‌پذیر بودن، همچنان به‌طرز ناخوشایندی گران و دشوار بود.

به لطف استارلینک، مردم دنیا می‌توانند در مطالعات جنوبگان مشارکت کنند

اکنون، انقلاب ماهواره‌ای جنوبگان وارد مرحله‌ی جدیدی شده است. سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در جنوبگان تحولی هیجان‌انگیز را برای ساکنان یخ‌ها به ارمغان آورد: اتصال ماهواره‌ای استارلینک اسپیس‌ایکس برای اولین بار آزمایش شد.

بیشتر بخوانید

معرفی استارلینک بدین معنی است که حتی دورافتاده‌ترین نقاط در منطقه (مکان انجام مهم‌ترین مطالعات جنوبگان) می‌توانند بهتر و بیشتر با دیگران در ارتباط باشند. برای مثال، زمانی که پیتر نف، متخصص یخچال‌ها از دانشگاه مینه‌سوتا، برای اولین بار در تابستان ۲۰۰۹ـ۲۰۱۰ در جنوبگان به میدان رفت، مجبور شد عکس‌های اردوگاهش را با فلش به مک‌موردو بفرستد.

اکنون نف مدیر تحقیقات میدانی و داده‌های مرکز قدیمی‌ترین اکتشافات یخ است. او در تابستان ۲۰۲۲ـ۲۰۲۳ اتصال استارلینک را در سایت میدانی رهبری کرد و به یکی از اولین اردوگاه‌های میدانی با اینترنت پرسرعت تبدیل شد. تیم نف اکنون به آسانی با جهان در ارتباط است و می‌تواند از راه دور داده ارسال کند.

نف می‌گوید استارلینک به سهولت ارتباطات کمک می‌کند و همه‌ی ما به آن عادت کرده‌ایم. متی جردن نیز که در پایگاه اسکات ساکن است، می‌گوید استارلینک انجام تحقیقات علمی جنوبگان را آسان‌تر کرده است. او می‌افزاید: «دانشمندان می‌توانند میزان بیشتری از داده‌ها را به نیوزیلند ارسال کنند و کار بسیار سریع‌تر و کارآمدتر شده است.»

مهم‌تر از همه، دانشمندان ساکن در پایگاه‌های جنوبگان اکنون می‌توانند یافته‌های مطالعاتشان را با مردم به اشتراک بگذارند. مردم می‌توانند ببینند که در پایگاه‌های تحقیقاتی چه می‌گذرد و در مطالعات مشارکت داشته باشند. به اعتقاد دانشمدان، اولین و مهم‌ترین مزیت این ارتباطات ارضای حس کنجکاوی و میل مردم دنیا به شنیدن مستقیم داستان‌های جنوبگان است؛ دقیقاً مانند کاری که دریاسالار برد با رادیو انجام داد.

پهنای‌باند بالا در سرزمین یخی

گام بعدی در راه ارتقای ارتباطات جنوبگان، کابل فیبر نوری زیردریایی است که نیوزیلند و ایستگاه مک‌موردو را به هم متصل می‌کند. هزینه‌ی این پروژه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار خواهد بود، اما نه تنها برای ایالات متحده و نیوزیلند، بلکه برای همه‌ی کشورهایی که برنامه‌های علمی جنوبگان را هدایت می‌کنند، موهبت بزرگی خواهد بود.

براساس گزارش‌هایی که در سال ۲۰۲۱ و قبل از استقرار استارلینک انجام شد، جامعه‌ی علمی جنوبگان با استفاده از ظرفیت اتصالی مشابه با بسیاری از خانه‌های آمریکایی یا کسب‌وکارهای کوچک، یعنی بسیار کمتر از ۱۰۰ مگابیت در ثانیه برای هر کاربر، اطلاعات بسیاری را به اشتراک گذاشتند. اتصال فیبری با سرعت ۱۰۰ گیگابیت در ثانیه تا ۳۰۰ ترابیت در ثانیه، می‌تواند تحقیقات جنوبگان را به سطح مشابه دیگر دانشمندان در بسیاری از نقاط دنیا برساند.

ارتباطات مخابراتی ماهیت جنوبگان را تغییر نمی‌دهد

همچنین، جنوبگان به مکان محبوب‌تری برای گردشگران تبدیل می‌شود. در سال ۲۰۲۳، تعداد بازدیدکنندگان جنوبگان ۴۰ درصد بیشتر از دوران پیش از دنیاگیری کرونا بود. اکنون با ایجاد امکان اتصال به اینترنت پرسرعت، گردشگران می‌توانند از روی عرشه‌ی کشتی‌ها از کوه‌های یخ و حیات‌وحش لذت ببرند و همزمان، با دیگر نقاط دنیا در ارتباط باشند.

برخی ساکنان جنوبگان نیز طرفدار حفظ تجربه‌ی زندگی با امکانات کم‌فن‌آور هستند. رسانه‌های اجتماعی ممکن است شاخه‌های خود را در سرتاسر جهان پیچیده باشند، اما جنوبگان تا حدودی امن مانده است.

[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.