افشای «سند ۷۹» چین؛ طرح محرمانه برای «حذف آمریکا» از بازار فناوری + جدید

0 15

افشای «سند ۷۹» چین؛ طرح محرمانه برای «حذف آمریکا» از بازار فناوری + جدید

آن‌طور که وال‌استریت ژورنال می‌گوید، طرح مورد بحث در حال «سرریزشدن به شرکت‌های خصوصی است» حتی اگر فناوری چینی مورد استفاده ضعیف‌تر از فناوری آمریکایی باشد.

اولین بخشی که باید از فناوری‌های آمریکایی تخلیه شود، سخت‌افزار است و سپس نوبت به نرم‌افزار و سرورهای ابری می‌رسد. سال گذشته گفته شد مقامات دولت از کارمندان‌شان خواسته‌اند که به‌جای گوشی آیفون از گوشی‌های چینی استفاده کنند؛ ظاهراً آن اقدام هم بخشی از سند ۷۹ بوده است.

ظاهراً ممنوعیت آیفون برای کارمندان دولت بخشی از رهنمود «سند ۷۹» بوده است

شواهدی مبنی‌بر تضعیف جایگاه شرکت‌های IT آمریکایی در چین به‌چشم می‌خورند. قطعات تولیدشده توسط دل، اینتل و شرکت‌های دیگری مثل Hewlett Packard Enterprise و International Business Machines و Cisco Systems به تدریج با قطعات شرکت‌های چینی مثل هواوی و علی‌بابا جایگزین شده‌اند.

شرکت سیسکو در سال ۲۰۱۹ گفت که درحال از دست دادن جایگاه بازار است، چون شرکت‌ها شروع‌به سفارش قطعات از تولیدکنندگان چینی کرده‌اند.

مؤسسه‌ی تحقیقاتی کانالیس می‌گوید سهم بازار دل در پنج سال اخیر نصف شده و هم‌اکنون به هشت درصد رسیده است. مؤسسه‌ی FactSet می‌گوید شرکت Hewlett Packard در سال ۲۰۱۹ بالغ‌بر ۱۴٫۱ درصد از درآمد ناشی از فروش خدمات و فضای ذخیره‌سازی و قطعات شبکه‌ی خود را از بازار چین به‌دست آورد؛ اما آن عدد در سال ۲۰۲۳ به تنها چهار درصد رسید.

مقاله‌های مرتبط

ظاهراً مایکروسافت و اوراکل نیز تحت تأثیر سند ۷۹ قرار گرفته‌اند و درحال از دست دادن بازار نرم‌افزار هستند. نظرسنجی جدید شرکت مورگان استنلی از ۱۳۵ مدیر ارشد فناوری چینی نشان داد بسیاری از آن‌ها انتظار دارند که تا سه سال آینده سیستم‌عامل ویندوز را در کامپیوترهای شرکت‌شان با سیستم‌عامل چینی جایگزین کنند.

مؤسسه‌ی تحقیقاتی گارتنر می‌گوید شرکت‌های فناوری چینی موفق شدند در سال ۲۰۲۲ برای اولین بار بیش از نیمی از بازار را در اختیار بگیرند و ۶٫۳ میلیارد دلار فروش تجربه کنند.

چین سرمایه‌گذاری بزرگی روی فناوری‌‌های اختصاصی کرده است و آن‌ها را بخشی پراهمیت برای تأمین امنیت ملی می‌داند. دولت چین گفته است که قصد دارد امسال هزینه‌کرد حوزه‌ی علم و فناوری را ۱۰ درصد افزایش دهد و به ۵۱ میلیارد دلار برساند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.