اسپیس ایکس سنگین‌ترین ماهواره مخابراتی تجاری جهان را برفراز فالکون هوی پرتاب کرد + جدید

0 77

اسپیس ایکس سنگین‌ترین ماهواره مخابراتی تجاری جهان را برفراز فالکون هوی پرتاب کرد + جدید

اسپیس ایکس امروز در تازه‌ترین پرتاب موشک فالکون هوی، فضاپیمای متعلق به شرکت اکواستار به نام ژوپیتر ۳ با وزن بیش از ۹ تن را به فضا فرستاد و با موفقیت در این ماموریت، سنگین‌ترین ماهواره‌ی مخابراتی تجاری جهان را در مدار انتقالی زمین‌ایستا قرار داد.

به‌گزارش اسپیس‌نیوز، جوپیتر ۳ که ساخت شرکت مکسار تکنالوژیز است، جمعه شب در ساعت ۲۳:۰۴ به وقت محلی (۰۶:۳۴ صبح شنبه به وقت ایران) از مرکز فضایی کندی در فلوریدا برفراز فالکون هوی از روی زمین برخاست و تقریبا سه ساعت و نیم بعد از موشک جدا شد.

هر دو بوستر جانبی فالکون هوی تقریبا ۷ دقیقه بعد از برخاست، در نزدیکی پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال فرود آمدند تا برای ماموریت‌های آتی دوباره مورد استفاده قرار گیرند. آن‌ها در دو ماموریت قبلی فالکون هوی به‌نام‌های USSF-44 در ماه نوامبر و USSF-67 در اوایل امسال که هردو برای نیروی فضایی ایالات متحده انجام شدند، به‌کار رفته بودند.

ماموریت اخیر پس از تلاش ناموفق قبلی برای پرتاب در روز چهارشنبه ۲۶ ژوئیه انجام شد. در آن زمان، تقریبا یک دقیقه مانده به اتمام شمارش معکوس، برخاست فالکون هوی به دلایل نامعلوم لغو شد تا اسپیس ایکس زمان بیشتری برای بررسی موشک داشته باشد.

شرکت تابعه‌ی اکواستار به نام هیوز نتورکس سیستمز که قرار است خدمات اینترنت پهن‌باند را با ژوپیتر ۳ ارائه دهد، تایید کرد که ماهواره‌، ارسال و دریافت اولین سیگنال‌های خود را پس از پرتاب آغاز کرده است و مهندسان، صفحه‌های خورشیدی آن را گشوده‌اند.

ژوپیتر ۳ پس از رسیدن به جایگاه مداری ۹۵ درجه‌ی غربی و تکمیل بررسی‌های سلامتی که انتظار می‌رود در سه‌ماهه‌ی چهارم سال به پایان برسد، ظرفیت ناوگان اکواستار را با افزایش ۵۰۰ گیگابیت در ثانیه‌ای، دو برابر خواهد کرد. این ظرفیت افزایش‌یافته می‌تواند تقاضای رو به رشد برای خدمات اینترنت پهن‌باند را در قاره آمریکا تامین کند.

اکواستار به‌تازگی اعلام کرد که مشترکان سرویس اینترنت پرسرعت این شرکت در بحبوبه‌ی تشدید رقابت از سوی سایر رقیبان ازجمله منظومه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک اسپیس ایکس، به‌طور متوسط درمقایسه با سال گذشته ۱۵ درصد پهنای باند بیشتری مصرف می‌کنند.

اکواستار در سال ۲۰۱۷ ژوپیتر ۳ (که اکواستار-۲۴ نیز نامیده می‌شوند) را از شرکت اسپیس سیستمز لورال که بعدا به مکسار تکنالوژیز تغییر نام داد، سفارش داد و درابتدا قصد داشت آن را در سال ۲۰۲۱ پرتاب کند؛ اما پیامدهای دنیاگیری کووید ۱۹ به مشکلات تولید در مکسار و سایر سازندگان ماهواره منجر شد.

به‌نقل از مکسار، ژوپیتر ۳ در زمان گشودن آنتن‌ها و صفحه‌های خورشیدی تقریبا هم‌اندازه‌ی یک اتوبوس استاندارد مدرسه خواهد شد و در هنگام استقرار کامل با داشتن پهنایی به اندازه‌ی طول بال‌های بوئینگ ۷۳۷، بزرگ‌ترین فضاپیمایی محسوب می‌شود که تاکنون ساخته است.

عنوان بزرگ‌ترین ماهواره‌ی تجاری تاکنون پرتاب‌شده پیش از ژوپیتر ۳ به ماهواره‌ی تل‌استار ۱۹ از شرکت تل‌ست تعلق داشت. تل‌استار ۱۹ نیز ساخت مکسار است و دارای جرم پرتاب تقریبا هفت تن بود.

ماموریت ژوپیتر ۳ سومین پرتاب فالکون هوی در ۲۰۲۳ و چهارمین پرتاب این موشک در هشت ماه گذشته بود. دومین موشک قدرتمند جهان پس از اسپیس لانچ سیستم ناسا، اواخر سال گذشته پس از سه سال غیبت به سکوی پرتاب بازگشت و با انجام ماموریت USSF-44، دوباره در آسمان ظاهر شد. ماموریت امروز همچنین ۲۵۰امین ماموریت موفق کلی اسپیس ایکس محسوب می‌شد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.