استعلام غیبت سربازی؛ سرباز غایب کیست؟ + جدید

0 142

استعلام غیبت سربازی؛ سرباز غایب کیست؟ + جدید

پسرانی که به ۱۸ سالگی می‌رسند مشمول خدمت نظام وظیفه می‌شوند. در صورتی که این افراد معافیت خاصی مثل معافیت تحصیلی نداشته باشند، فقط یک سال فرصت دارند تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کرده و با ارسال دفترچه خدمت راهی سربازی شوند.

در صورتی که فردی با رسیدن به ۱۸ سال، بدون این که معافیت داشته باشد برای خدمت سربازی اقدام نکند برایش غیبت منظور شده و اضافه خدمت در نظر گرفته خواهد شد. بنابراین، اطلاع از این که آیا غیبت از سربازی برای فرد محاسبه شده یا نه، یک اقدام ضروری است. علاوه بر این، در صورتی که قصد رفتن به خدمت را دارید هم لازم است پیش از اقدام، غیبت از سربازی را استعلام بگیرید.

اگر می‌خواهید با نحوه استعلام گرفتن غیبت از خدمت سربازی آشنا شوید و بدانید چه راه‌هایی برای انجام این کار وجود دارد، این مطلب را تا پایان بخوانید. ما علاوه بر پاسخ دادن به این پرسش، به شما خواهیم گفت که چطور می‌توانید برای رفع غیبت‌های خود اقدام کنید.

استعلام غیبت سربازی

برای اینکه بدانید آیا برای شما به‌عنوان یک مشمول خدمت نظام وظیفه غیبت در نظر گرفته شده است یا نه و همچنین برای این که مطلع شوید چند روز غیبت برایتان لحاظ شده، به چند طریق می‌توانید اقدام کنید.

اطلاع از این که غیبت سربازی برایتان درج شده بسیار مهم است، چراکه غیبت سربازی دردسرساز است و می‌تواند مانع از دریافت معافیت پزشکی یا معافیت به دلیل کفالت شود. همچنین، با داشتن غیبت سربازی امکان دریافت امریه هم نخواهید داشت. از همه مهم‌تر اینکه اگر غیبت از سربازی در پرونده شما درج شود، نمی‌توانید از کسری خدمت استفاده کنید.

این نکته را هم به یاد داشته باشید که اگر فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری باشید و بخواهید از پروژه کسری خدمت استفاده کنید، شرط اصلی این است که غیبت نخورده باشید. بنابراین، اطلاع از این که غیبت برایتان ثبت شده یا نه مهم است و به استعلام آن نیاز دارید.

برای استعلام غیبت سربازی می‌توانید هم از شیوه حضوری استفاده کنید و هم این امکان را دارید که از طریق غیر حضوری و آنلاین اقدام کنید. در ادامه این مطلب، تمام این روش‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

استعلام غیبت سربازی به روش غیر حضوری

استعلام غیبت سربازی مانند هر خدمت دیگری به شیوه حضوری قابل انجام است اما با رشد اینترنت و فراگیری خدمات الکترونیک در کشور، استعلام غیبت سربازی هم به جمع خدماتی پیوست که امکان انجام آن به روش غیر حضوری و آنلاین مقدور است.

بنابراین، برای دریافت استعلام غیبت از خدمت سربازی نیازی نیست از خانه خارج شوید، به مراکز مربوطه مراجعه کنید و برای دریافت این استعلام وقت و هزینه صرف کنید. شما به دو روش غیر حضوری این امکان را دارید که غیبت سربازی خود را استعلام بگیرید.

یکی از این روش‌ها استعلام با کد ملی از طریق پیامک است و روش دیگر استعلام آنلاین با کد سخا. در ادامه مطلب این دو روش را به‌طور کامل برایتان توضیح داده و مرحله به مرحله آن را به شما آموزش خواهیم داد.

استعلام غیبت سربازی با کد ملی

هرچند بیشتر مشمولان نظام وظیفه تصور می‌کنند استعلام غیبت سربازی فقط از طریق کدی که از سمانه سخا دریافت می‌شود قابل انجام است، اما خوب است بدانید که بدون این کد هم می‌توانید غیبت سربازی خود را استعلام کنید.

در یکی از روش‌های غیر حضوری استعلام غیبت سربازی صرفاً به کد ملی احتیاج دارید. لازم است کد ملی خود را به سرشماره‌ای که سازمان نظام وظیفه راه‌اندازی کرده است، ارسال کنید. البته پیش از این که کد ملی را ارسال کنید لازم است در این سامانه پیامکی ثبت نام کنید.

برای این کار ابتدا با شماره موبایلی که به نام خودتان است، از طریق پیامک یک علامت سؤال [؟] را به سرشماره ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ که متعلق به سازمان نظام وظیفه است، ارسال کنید. پس از ارسال این پیام، این سامانه پیامکی یک پیام حاوی خدمات مختلفی که این سامانه در حوزه خدمت سربازی ارائه می‌دهد، برای شما ارسال می‌کند.

این خدمات موارد متعددی مانند نحوه استعلام وضعیت مشمولیت، نحوه استعلام وضعیت درخواست، نحوه استعلام وضعیت تعویض کارت و… را شامل می‌شود. یکی از خدمات این سامانه «نحوه استعلام وضعیت جرایم مشمولان غایب است» که برای آن باید عدد 4 را به همین شماره پیامک کنید.

به محض ارسال این عدد، سامانه پیامک دیگری را برای شما ارسال می‌کند و از شما می‌خواهد کد سخا یا کد ملی خود را ارسال کنید. بنابراین، لازم است کد ملی خود را وارد کرده و پیامک را ارسال کنید. با ارسال این پیامک در پیام بعدی سامانه اطلاعات لازم را درباره اینکه چه مدت غیبت سربازی برایتان ثبت شده، ارسال خواهد کرد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.