استارتاپ معروف هوش مصنوعی دست رد بر سینه عربستان سعودی زد + جدید

0

[ad_1]

استارتاپ معروف هوش مصنوعی دست رد بر سینه عربستان سعودی زد + جدید

برخی از کشورها در تلاش‌اند تا ازطریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بودجه‌های سنگین، سهام استارتاپ هوش مصنوعی آنتروپیک (رقیب OpenAI) را ازآنِ خود کنند. براساس گزارش CNBC، عربستان سعودی هرگز نخواهد توانست سهام آنتروپیک را به‌دست آورد.

سرمایه‌گذاران زیادی برای خرید سهام آنتروپیک صف کشیده‌اند؛ اما مدیران این استارتاپ با دریافت پول از عربستان موافق نیستند. منبعی آگاه به CNBC گفته است که یکی از مدیران ارشد آنتروپیک دلیل مخالفت با دریافت بودجه از عربستان را «امنیت ملی» عنوان کرده است.

استارتاپ آنتروپیک متعلق‌ به صرافی ورشکست‌شده‌ی FTX است که زمانی سم بنکمن‌فرید آن را رهبری می‌کرد. روند رسیدگی به ورشکستگی FTX و بازگردانی پول مشتریان آغاز شده و فروش آنتروپیک یکی از بخش‌های به همین پرونده مربوط‌ است.

FTX سه سال پیش با پرداخت ۵۰۰ میلیون دلار ۸ درصد از سهام آنتروپیک را ازآنِ خود کرد. به‌دلیل هیاهوی هوش مصنوعی، آن ۸ درصد سهام اکنون بیش از یک‌میلیارد دلار ارزش دارد.

دادگاه می‌گوید که درآمد حاصل از فروش آنتروپیک برای بازپرداخت به مشتریان FTX استفاده خواهد شد. به‌احتمال زیاد روند فروش سهام آنتروپیک تا چند هفته‌ی دیگر تکمیل می‌شود.

براساس گزارش‌ها، ارزش بازار آنتروپیک هم‌اکنون به ۱۸٫۴ میلیارد دلار می‌رسد. در سال‌های اخیر، این استارتاپ حدود ۷ میلیارد دلار بودجه از آمازون و الفابت و سیلزفورس دریافت کرده است و مدل زبانی بزرگش با مدل GPT شرکت OpenAI مقایسه می‌شود.

مقاله‌های مرتبط

بنیان‌گذاران آنتروپیک این حق را دارند که با سرمایه‌گذاری برخی افراد یا نهادها مخالفت کنند. بنابراین، تا زمانی‌که آن‌ها رضایت ندهند، عربستان سعودی نخواهد توانست در این استارتاپ سرمایه‌گذاری کند.

ظاهراً مخالفت اصلی بنیان‌گذاران آنتروپیک صرفاً متوجه عربستان سعودی است و آن‌ها مشکلی با دریافت بودجه از سایر صندوق‌های دولتی نظیر صندوق مبادله‌ی امارات متحده‌ی عربی ندارند. گفته می‌شود که صندوق مبادله یکی از سرمایه‌گذاران احتمالی آنتروپیک خواهد بود.

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی بیش‌ از ۹۰۰ میلیارد دلار دارایی دارد و سال‌ها است که با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مختلف در صنعت فناوری نفوذ کرده است. عربستان با این صندوق تلاش می‌کند تا وابستگی اقتصادش به نفت را کاهش دهد.

[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.