آیا گربه‌های نارنجی واقعا احمق‌تر از سایر گربه‌ها هستند؟ + جدید

0 15

آیا گربه‌های نارنجی واقعا احمق‌تر از سایر گربه‌ها هستند؟ + جدید

درحالی‌که بسیاری از نظرات کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره رفتار احمقانه‌ی گربه‌های نارنجی‌رنگ جنبه شوخی دارد، دانشمندان واقعا به سراغ بررسی این پرسش رفته‌اند که آیا رنگ پوشش گربه‌ها بر رفتار آن‌ها تاثیر دارد یا خیر.

آیا گربه‌های نارنجی ازنظر ژنتیکی متمایز هستند؟

ژن عامل رنگ نارنجی، روی کروموزوم X قرار دارد و مسئول تولید رنگدانه فیوملانین است که رنگ نارنجی را ایجاد می‌کند. در گربه‌های نارنجی، رنگدانه فیوملانین بیان می‌شود و درعوض رنگدانه یوملانین سیاه یا قهوه‌ای سرکوب می‌شود.

از آن‌جایی که ژن مسئول رنگ نارنجی روی کروموزوم X گربه‌ها وجود دارد، این رنگ صفتی وابسته به جنس است، به این معنا که کروموزوم‌های جنسی گربه‌ها می‌توانند بر رنگ آن‌ها تاثیر بگذارند.

گربه‌های دارای یک کروموزوم X می‌توانند نارنجی یا غیرنارنجی باشند و فقط به یک جهش نیاز دارند تا به رنگ نارنجی دوست‌داشتنی تبدیل شوند. گربه‌های دارای دو کروموزوم X می‌توانند دو نسخه‌ از این ژن را داشته باشند، بنابراین برای اینکه کاملا نارنجی شوند، به دو جهش نیاز دارند. اگر آن‌ها هیچ نسخه‌ای از ژن مذکور را نداشته باشند، رنگی به جز نارنجی خواهند داشت یا اگر یک نسخه از این ژن را داشته باشند، دارای الگوی رنگ لاک‌پشتی می‌شوند و تکه‌هایی از خز آن‌ها نارنجی خواهد بود.

بنابراین، گربه نارنجی ماده چقدر کمیاب است؟ به لطف این ویژگی ژنتیکی، به ازای هر گربه نارنجی ماده، حدود سه نر نارنجی وجود دارد. دانیل وارن کامینگز، از سازمان خیریه محافظت از گربه‌ها در بریتانیا، می‌گوید: «رنگ پوشش می‌تواند به جنبه‌های دیگری مانند جنس (گربه‌های نارنجی نر بیشتر نسبت‌به ماده‌های نارنجی) یا نژاد مرتبط باشد. افسانه رایجی وجود دارد که می‌گوید گربه‌های نر نسبت‌به گربه‌های ماده رفتار دوستانه‌تری دارند. اگر چنین ادعایی حقیقت داشته باشد، ممکن است یکی از دلایل این امر باشد که چرا مردم فکر می‌کنند گربه‌های نارنجی رفتار دوستانه‌تری دارند؛ اما واقعیت این است که هنوز درباره آن مطمئن نیستیم.»

پژوهش‌ها چه می‌گویند؟Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.