آیا چیزی سخت‌تر از الماس وجود دارد؟ + جدید

0 44

آیا چیزی سخت‌تر از الماس وجود دارد؟ + جدید

در آزمایشگاه، دانشمندان از مقیاس دقیق‌تری موسوم به آزمایش سختی ویکرز استفاده می‌کنند که سختی مواد را بر اساس نیروی لازم برای ایجاد فرورفتگی با جسم نوک‌تیز می‌سنجد. برای درک بهتر این مقیاس وارد کردن مداد به داخل پاک‌کن را درنظر بگیرید.

الماس از اتم‌های کربن تشکیل شده است که در شبکه‌ی مکعبی با پیوندهای شیمیایی کوتاه و قوی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. این ساختار باعث شده الماس از نظر سختی، زبانزد باشد. اغلب موادی که ادعا می‌شود سخت‌تر از الماس هستند، از تغییر جزئی ساختار بلوری الماس کلاسیک یا جابه‌جایی برخی اتم‌های کربن با اتم‌هایی مثل بور یا نیتروژن به دست می‌آیند.

یکی از مدعیان اصلی ماده‌ی سخت‌تر از الماس، لونسدالیت است. لونسدالیت هم مانند الماس از اتم‌های کربن ساخته شده است، با این تفاوت که این اتم‌ها به‌جای ساختار مکعبی در یک ساختار بلوری شش‌ضلعی کنار هم قرار گرفته‌اند.

پژوهشگران تا همین اخیرا مقادیر بسیار کمی از لونسدالیت را درون شهاب‌سنگ‌ها پیدا کرده بودند و معلوم نیست آیا ماده‌ای مستقل محسوب می‌شود یا صرفا به دلیل نقص در ساختار بلوری الماس استاندارد به وجود آمده است.

گروهی از پژوهشگرها به‌تازگی بلورهای لونسدالیتی را در مقیاس میکرونی در شهاب‌سنگ‌ها کشف کردند. این ذرات با وجود اندازه‌ی کوچک، بسیار بزرگ‌تر از موارد کشف‌شده در گذشته هستند. سایر دانشمندان ساخت لونسدالیت در آزمایشگاه را گزارش دادند؛ گرچه بلورهای ساخته‌شده صرفا کسری از ثانیه دوام آوردند. بنابراین آیا لونسدالیت می‌تواند به جایگزین الماس برای کارهایی مثل بریدن، حفاری یا صیقل دادن تبدیل شود؟

دستکاری ساختار الماس در مقیاس نانو می‌تواند به تولید ماده‌ای سخت‌تر از الماس معمولی بینجامد. ماده‌ای که از تعداد زیادی بلور کوچک الماس ساخته شده، نسبت به الماس جواهرات، سختی بیشتری دارد، زیرا دانه‌های نانومقیاس به جای عبور از کنار یکدیگر، در هم قفل می‌شوند. الماس‌های نانودوقلو که در آن، دانه‌ها الگوهای آینه‌ای از یکدیگر را شکل می‌دهند، دو برابر سخت‌تر از الماس‌های عادی هستند.

در نهایت، اغلب دانشمندان صرفا برای شکستن رکوردها به دنبال ساخت مواد فوق سخت نیستند، بلکه هدف آن‌ها تولید چیزی مفید است. دانشمندان مواد زمان زیادی را صرف ساخت مواد فوق سخت می‌کنند. البته برای بسیاری از اهداف، صرفا سخت‌تر بودن از الماس معیار طراحی نیست. دانشمندان می‌خواهند به چیزی به سختی الماس با هزینه‌ی کمتر و ساخت آسان‌تر در آزمایشگاه برسند.

برای مثال، آزمایشگاه کانر انواع فلزات فوق سختی را ساخته است که می‌توان از آن‌ها در کاربردهای صنعتی به جای الماس استفاده کرد. یکی از این مواد که در مقیاس تجاری در دسترس است، از ترکیب تنگستن و بور و مقدار کمی از فلزهای دیگر تشکیل شده است. شکل بلورها باعث ایجاد خواص متفاوتی در جهت‌های مختلف می‌شود؛ بنابراین وقتی بلور در جهت درست قرار بگیرد، می‌تواند حتی الماس را هم خراش بدهد. ساخت این ماده مقرون‌به‌صرفه‌تر است؛ زیرا مانند الماس برای ساخت به فشار بسیار بالا نیاز ندارد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.