آیا فوران آتشفشان تونگا علت گرمای شدید تابستان امسال است؟ + جدید

0 28

آیا فوران آتشفشان تونگا علت گرمای شدید تابستان امسال است؟ + جدید

فوران و انفجار آتشفشان هونگا تونگا-هونگا هائاپائی در ژانویه سال ۲۰۲۲ یکی از بزرگ‌ترین فوران‌های آتشفشانی ثبت شده در تاریخ دنیا بود. این انفجار که با قدرتی برابر ۱۰۰ بمب هیروشیما در زیر آب‌های اقیانوس آرام رخ داد، باعث شد که میلیون‌ها تن بخار آب به جو زمین وارد شود.

به گزارش هیل، برخی از مفسران در هفته‌های اخیر حدس زده‌اند که فوران آتشفشان تونگا مقصر اصلی افزایش دما در تابستان امسال است و حتی از فوران آتشفشان برای ایجاد تردید درباره‌ی نقش انسان در تغییرات اقلیمی استفاده می‌کنند. بنابراین، آیا فوران عظیم آتشفشان تونگا مسئول تابستان داغ امسال است؟

گلوریا مانی دانشمند تحقیقاتی ارشد در مؤسسه‌ی تحقیقات معدن و فناوری نیومکزیکو، و لوئیس میلان دانشمند پژوهشی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، در مکاتبه با لایوساینس گفتند: «جواب کوتاه، خیر است».

آن‌ها افزودند: «اگرچه پدیده ال‌نینو دمای کره زمین را بالاتر برده و فوران هونگا تونگا-هونگا هائاپائی ممکن است برای کوتاه‌مدت در برخی از مناطق تأثیر بگذارد، اما مقصر اصلی گرمای هوا تغییرات اقلیمی است». تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که فوران عظیم نمی‌تواند دلیل این تغییر در آب‌و‌هوا باشد؛ بلکه فعالیت‌های انسانی مانند سوزاندن سوخت‌های فسیلی عامل اصلی است.

چرا برخی آتشفشان را مقصر می‌دانند؟

محققان توضیح دادند که معمولاً فوران‌های عظیم آتشفشانی باعث کاهش دمای هوا می‌شود؛ زیرا باعث برون‌ریزی مقدار زیادی دی‌اکسید‌گوگرد می‌شود و افشانه‌ای از ذرات معلق سولفات را تشکیل می‌دهد که نور خورشید را به فضا منعکس ‌می‌کند و به‌طور موقت باعث خنک‌تر شدن سطح زمین می‌شود. اما فوران تونگا اثر دیگری داشت، زیرا در زیر آب اتفاق افتاد.

مانی و میلان معتقدند فوران هونگا تونگا-هونگا هائاپائی غیرعادی است؛ زیرا علاوه بر ایجاد بیشترین میزان افزایش در ذرات معلق لایه‌ی استراتوسفر در دهه‌های اخیر، باعث تزریق مقدار زیادی بخار آب به استراتوسفر نیز بوده است.

بخار آب یک گاز گلخانه‌ای طبیعی است که تابش خورشید را جذب می‌کند و گرما را در جو به‌دام می‌اندازد. مانی و میلان می‌گویند ذرات معلق و بخار آب به روش‌های متفاوتی بر سیستم اقلیمی تأثیر می‌گذارند، اما مطالعات متعدد نشان می‌دهند که به دلیل بزرگ‌تر و پایدارتر بودن ذرات بخار آب، فوران آتشفشان ممکن است بر گرم‌تر شدن موقتی سطح اثر خالص گذاشته باشد.

مطالعه‌ای که ماه ژانویه در ژورنال Nature Climate Change منتشر شد، تخمین می‌زند که فوران آتشفشان تونگا میزان بخار آب موجود در استراتوسفر را حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد افزایش داد؛ بیشترین میزان افزایشی که تاکنون توسط دانشمندان به ثبت رسیده است. همچنین، نشریه Eos در ماه مارس گزارش داد دانشمندان با استفاده از یک مدل خاص محاسبه کردند که بخار آب می‌تواند میانگین دمای کره زمین را تا ۰٫۰۳۵ درجه سانتی‌گراد افزایش بدهد.

براساس این یافته‌ها برخی از مفسران فوران آتشفشان را با گرم‌تر شدن زمین مرتبط می‌دانند، و مطالعات دیگر نیز حاکی از اثر بالقوه‌ی گرما است، اما محققانی که در این مطالعات شرکت داشتند، معتقدند که فوران آتشفشان عامل اصلی گرمای شدید تابستان نیست.

استوارت جنکینز، دانشمند اقلیم و پژوهشگر پسادکترا در دانشگاه آکسفورد و نویسنده‌ی اصلی مطالعه‌ی ژانویه بیان می‌کند: «احتمالاً منصفانه است که بگوییم اثر [آتشفشان] بر شدت گرمای امسال بسیار کم است».Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.