آیا حیوانات هم می‌خندند؟ – زومیت + جزئیات کامل

0

[ad_1]

آیا حیوانات هم می‌خندند؟ – زومیت + جزئیات کامل

حیوانات را بخندانید

بسیاری از صداهای مشابه خنده در حیوانات، فقط در زمان بازی شنیده می‌شود؛ مثل خرخرکردن میمون وروت، آواهای فراصوتی خرموش، سوت‌زدن و جیغ‌جیغ‌های دلفین پوزه‌بطری معمولی و جیک‌جیک میمون سنجابی. بر اساس مطالعات، بیشتر گونه‌های نخستی‌سانان از جمله شامپانزه‌ها، گوریل‌ها، میمون‌ها و انترهای دم‌کوتاه، در زمان بازی می‌خندند. این حیوانات به صورت قهقهه و نفس‌زدن، گزیدن لب و خرخر کردن، قات‌قات کردن، چهچهه و حتی جیغ‌کشیدن با صدای بلند، می‌خندند.

بیشتر حیوانات خندان در مطالعات از پستانداران بودند، اما زاغی استرالیایی و طوطی کیا، دو گونه از پرندگان نیز در زمان بازی آوازی مشابه خنده سر می‌دادند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ با بررسی طوطی‌های کیا که در نیوزیلند زندگی می‌کنند، نشان داد که اگر محققان صدای خنده‌های کیاها را ضبط کنند و آن را از طریق بلندگو پخش کنند، دیگر کیاها نیز به‌طور خودکار شروع به آواز‌خواندن می‌کنند. مطالعه نشان داد که چگونه خنده‌ی کیاها برای باقی پرندگان گونه‌ی خودشان، به ویژه برای فراهم‌سازی زمینه‌ی شروع بازی، به عنوان دعوت به خنده عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید

هیچ گزارشی از خنده‌های بازیگوشانه در مطالعات ماهی‌ها، دوزیستان و خزندگان وجود نداشت، شاید به این دلیل که نمی‌دانیم آیا این حیوانات اصلاً بازی می‌کنند یا خیر. تصور می‌شود که خنده در انسان نیز در زمان بازی و تفریح به وجود آمده است.این فرضیه توسط شواهدی از خنده‌های نفس‌گیر در حین بازی که در بسیاری از گونه‌های نخستی‌سانان دیده شده است، پشتیبانی می‌شود.

بیشتر حیوانات با صدای بسیار آرامی می‌خندند

وینکلر می‌گوید خنده‌ی انسان نیز ممکن است از صدای نفس نفس‌زدن مشابهی تکامل یافته باشد که در طول دوران تکاملی به تلفظ صوتی «هاهاهاها» امروزی، تغییر کرده است. محققان می‌گویند مردم همچنان در حین بازی می‌خندند، اما ما خنده را در رفتارهای زبانی و غیربازی دیگر نیز گنجانده‌ایم و از خنده به روش‌های مختلفی برای انتقال طیف گسترده‌ای از احساسات مثبت یا منفی استفاده می‌کنیم.

خنده‌ی انسان از جنبه‌ی مهمی با خنده‌ی سایر حیوانات تفاوت چشمگیری دارد؛ مردم اغلب به عنوان راهی برای ایجاد مشارکت در گروه، با صدایی بلند و رسا می‌خندند. در مقایسه، بیشتر حیوانات با صدای بسیار آرامی می‌خندند. صدای خنده‌ی حیوانات معمولاً فقط توسط شریک خنده‌هایشان شنیده می‌شود.

در نتیجه، به نظر می‌رسد که خنده‌ی حیوانات ممکن است رفتاری فراگیر باشد که به جای شوخی و طنز، با پیوند اجتماعی و محبت در ارتباط است. جنبه‌ی اجتماعی خنده در مورد انسان نیز صادق است: ما زمانی که با دوستان خود صحبت می‌کنیم و جوک می‌شنویم، بیشتر می‌خندیم.

وینکلر می‌گوید: «واقعاً شگفت‌انگیز است که بسیاری از حیوانات نیز عملکرد مشابهی در صداسازی حین تفریح دارند. بااین‌حال، بخش‌های منحصربه‌فرد خنده‌ی انسان، حوزه‌ی مهم برای مطالعات آینده است.»

[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.