آیا تعداد اسپرم مردان در جهان واقعا رو به کاهش است؟ + جدید

0 70

آیا تعداد اسپرم مردان در جهان واقعا رو به کاهش است؟ + جدید

مقاله‌ای که آگوست سال ۲۰۲۲ در مجله‌ی Nature Reviews Urology منتشر شد، بیان می‌دارد که براساس داده‌های موجود نمی‌توانیم به این نتیجه برسیم که کیفیت مایع منی انسان در سراسر جهان یا در کشورهای غربی درحال کاهش است، اما طبق این اطلاعات می‌توان گفت در برخی از مناطق روند خاصی مشاهده می‌شود.

دولورس لمب، پژوهشگری که در پزشکی وایل کرنل سلامت تولیدمثلی مردان را مطالعه می‌کند و در مطالعه مذکور مشارکت نداشته است، می‌گوید ایده کاهش تعداد اسپرم در سراسر جهان فرضیه مهمی است، اما داده‌ها برای نتیجه‌گیری خوب نیستند.

لمب و دیگران توضیح می‌دهند که عوامل زیادی می‌توانند بر تعداد اسپرم تاثیر بگذارند. یکی از موارد مهم این است که اسپرم حرکت می‌کند و همه مطالعات قبل از شمارش آن‌ها را بی‌تحرک نمی‌کنند. تعداد اسپرم می‌تواند حتی در یک نمونه نیز متغیر باشد، زیرا نمونه منی همیشه به‌خوبی همگن نمی‌شود.

آلن پیسی، آندرولوژیست (متخصص پزشکی مردان) در دانشگاه شفیلد انگستان می‌گوید: «همه این موارد به این موضوع اشاره دارند که شمارش اسپرم کاری دشوار و ناقص است. ازنظر بالینی این موضوع را می‌دانیم و به همین دلیل است که پیش‌بینی باروری فرد براساس یک نمونه منی بسیار دشوار است.»

درحال‌حاضر یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای ارزیابی تعداد اسپرم فلوسایتومتری است. دستگاه فلوسایتومتر ابزار خودکاری است که می‌تواند اسپرم‌ها را یکی‌یکی شمارش و تجزیه‌وتحلیل کند.

اما در زمان انجام بسیاری از مطالعات قدیمی روش فلوسایتومتری دردسترس نبود. بنابراین، تجزیه‌وتحلیل‌های بزرگی که مطالعات قدیمی و جدید را مقایسه می‌کنند، اغلب مطالعاتی را که از روش‌های جدید استفاده می‌کنند، درنظر نگرفته و فقط مطالعاتی را درنظر می‌گیرند که از روش‌های ساده‌تر استفاده می‌کنند که مستلزم آن هستند که پژوهشگران اسپرم‌ها را درون محفظه دارای شبکه‌ای شمارش کند که روشی خطاپذیر است.

به‌گفته‌ی ژاک اوگر، آندرولوژیست بازنشسته که قبلا در موسسه کوچین فرانسه کار می‌کرد و یکی از نویسندگان مطالعه منتشرشده در Nature Reviews Urology، مشکل دیگر تجزیه‌و‌تحلیل‌های بزرگ آن است که بیشتر مطالعات برای تعیین این مساله طراحی نشده‌اند که آیا تعداد اسپرم در جمعیت خاصی درحال تغییر است.

یک استثنای قابل توجه مطالعه‌ای از دانمارک است که در پاسخ به تجزیه‌وتحلیل نگران‌کننده‌ای از سال ۱۹۹۲ انجام شد که نشانگر کاهش تعداد اسپرم بود. در مطالعه دانمارکی، به‌مدت ۱۵ سال از نیروهای جدیدی که به ارتش می‌پیوستند، نمونه جمع‌آوری شد (گروه جمعیتی نسبتا یکنواخت) و نشانه‌ای مبنی بر کاهش در این مدت پیدا نشد.

درمقابل، مطالعات دیگر به کاهش اشاره دارند. هاگای لوین و همکارانش در سال ۲۰۱۷ تجزیه‌وتحلیلی را منتشر کردند و در سال ۲۰۲۲ به‌روزرسانی از آن را منتشر کردند که مجموعا بیش از ۲۰۰ مطالعه را که محفظه شمارش اسپرم استفاده کرده بودند، ارزیابی کرده بود. این دو مقاله ۵۰ درصد کاهش در غلظت اسپرم را به‌ویژه در کشورهای غربی از دهه ۱۹۷۰ نشان می دادند.

لوین می‌گوید انتظار ندارد تفاوت‌های کوچک در روش‌های شمارش بین مطالعات مختلف، علت کاهش معنی‌دار کلی مشاهده شده باشد. به‌عبارت‌دیگر، او معتقد است که داده‌های کافی برای نشان دادن کاهش وجود دارد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.