آیا اپل خالق درگاه USB-C است؟ + جزئیات کامل

0 17

آیا اپل خالق درگاه USB-C است؟ + جزئیات کامل

«بر اساس شنیده‌هایم، USB-C یکی از اختراعات اپل است که به‌همراه لایتنینگ توسعه داده شد و اپل هزینه‌هایش را تأمین کرد. این شرکت درگاه USB-C را به سازمان‌های استانداردسازی واگذار کرد… سیاست اپل این است که چنین موضوعی را هرگز به‌صورت عمومی بیان نکند.»

این ادعای بحث‌برانگیز جان گرابر در سال ۲۰۱۵ سروصدای زیادی به‌پا کرد. گرابر، مالک وب‌سایت Daring Fireball، در آن زمان مقالات تحلیلی متعددی درباره‌ی اپل و فناوری‌های روز می‌نوشت. او که قبلا به‌وضوح نشان داده بود ارادت خاصی به اپل دارد، معمولا تحلیل‌های درست زیادی انجام می‌داد.

بااین‌حال آنچه گرابر به زبان آورد، کاملا صحیح نیست.

رابطه‌ی اپل و USB-C همواره خبرساز بوده است و اکنون با مهاجرت آیفون به درگاه موردبحث، بار دیگر این موضوع بر سر زبان‌ها افتاده. گوشی‌های خانواده‌ی آیفون ۱۵ به‌لطف درگاه USB-C سرعت شارژ بهتر و نرخ انتقال بالاتر دارند و با لوازم جانبی زیادی سازگارند.

اظهارات گرابر که در ساعات اخیر بحث‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی به‌راه انداخته است، در نوع خود بسیار عجیب بود. اگر اپل واقعا مخترع USB-C بود، هیچ مانعی برای جایگزینی لایتنینگ با آن درگاه در سال‌های قبل وجود نداشت.

اپل مخترع USB-C است؟

درگاه USB Type-C دقیقا یک دهه پیش رونمایی شد. در بیانیه‌ی مطبوعاتی مربوط‌به رونمایی USB-C شاهد هیچ اشاره‌ای به نام اپل نبودیم. در آنجا گفته شده بود اینتل و Texas Instruments و USB Working Group مسئولیت توسعه‌ی USB-C را برعهده داشته‌اند. اگر اپل مخترع USB-C بود، بدون شک نامش در بیانیه‌ی مطبوعاتی ذکر می‌شد.

اسناد مربوط‌به درگاه USB-C در سال ۲۰۱۲ ثبت شد، یعنی همان زمانی که اپل درگاه لایتنینگ را برای آیفون رونمایی کرد. اگر اپل خالق USB-C بود، این درگاه را در آزمایش‌های متعددی موردبررسی قرار می‌داد و اسناد و جزئیات آن‌ها را به‌صورت عمومی ثبت می‌کرد.

فراموش نکنید اپل تمایل زیادی به خودنمایی دارد و وقتی چیز جدیدی خلق می‌کند، جزئیاتش را به‌صورت عمومی به‌نمایش می‌گذارد. برای اثبات این موضوع، دوران رونمایی فایروایر و تاندربولت (معروف‌به لایت‌پیک) را به‌خاطر بیاورید.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.