آمیزش انسان خردمند با دنسیوواها، ما را مستعد اختلالات روانی کرده است + جدید

0 20

آمیزش انسان خردمند با دنسیوواها، ما را مستعد اختلالات روانی کرده است + جدید

آنا روکااومبرت، زیست‌شناس فرگشتی و نویسنده‌ی مطالعه به‌گزارش آی‌اف‌ال‌ساینس در بیانیه‌ای توضیح داد: «تجزیه‌و‌تحلیل ژنومی نشان می‌دهد که واریانت ژنی مشاهده‌شده از آمیزش گونه‌ی ما در زمان‌های گذشته با انسان‌های باستانی، احتمالاً دنیسوواها حاصل شده است.»

خورخه گارسیاکالخا، نویسنده‌ی همکار افزود: «ظاهراً این تغییر سودمند بود و یک مزیت انتخابی را برای انسان مدرن اثبات کرد. در نتیجه، واریانت ژنی SLC30A9 انتخاب شد و درنهایت به جوامع امروزی رسیده است.»

گروه محققان برای سنجش نحوه‌ی اثرگذاری واریانت دنیسووا بر فیزیولوژی انسان، این دی‌ان‌ای را به سلول‌های کلیه‌ی رویان انسان وارد و تاکید کرد که این کار، مقدار روی واردشده به ساختارهای سلولی کلیدی مانند میتوکندری و شبکه آندوپلاسمی را تغییر می‌دهد. این عمل به ایجاد تغییراتی در متابولیسم میتوکندری منجر شد و از « اضافه‌بار روی» جلوگیری کرد و «بهبود عملکرد» کلی را ارائه داد.

نویسندگان مطالعه بر اساس این مشاهدات گمان می‌کنند که واریانت ژنی موروثی دنیسوواها ممکن است به انسان خردمند باستانی کمک کرده باشد تا بهتر با هوای سرد سازگار بشود. بااین‌حال، عدم تعادل روی می‌تواند باعث بروز اختلالات عصبی شود. ممکن است آمیزش اجداد ما با گونه‌های انسان‌تبار دیگر و دی‌ان‌ای به‌ارث‌رسیده بر سلامت روان ما تأثیر گذاشته باشد.

نویسندگان مطالعه با تأیید این اثر جانبی منفی، نوشته‌اند که واریانت ژنی متداول دنیسوواها حساسیت بیشتر به برخی‌از اختلالات روانی را به همراه دارد. این اختلالات شرایطی مانند اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، افسردگی و بی اشتهایی عصبی (آنورکسیا) را شامل می‌شود.

محققان با ترکیب یافته‌های مختلف خود به نظریه‌ای در رابطه با معرفی واریانت ژنی SLC30A9 دنیسوواها در ژنوم انسان رسیدند و گمان می‌کنند که «ممکن است سازگاری با سرما این رویداد انتخابی را به خارج از آفریقا فرستاده باشد، در‌حالی‌که بر استعداد ابتلا به اختلالات عصبی و روانی در انسان مدرن نیز تأثیر می گذارد.»

یافته‌های مطالعه در نشریه PLOS Genetics منتشر شده است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.